Cuma, Haziran 2, 2023

EYT’li olmayana erken emeklilik müjdesi! Yaş, prim, yıl şartı yeniden düzenlendi

EYT'li olmayana erken emeklilik müjdesi! Yaş, prim, yıl şartı yeniden düzenlendi

EYT sonrası yeni emeklilik sistemi için geri sayım başladı. Esnaf, çiftçi ve kadınların olduğu milyonlarca kişiye erken emeklilik yolunu açacak önemli düzenlemeler önümüzdeki günlerde yeni Meclis’in gündemine taşınacak. Peki, erken emeklilik şartları neler? İşte, erken emeklilik düzenlemesi son dakika haberi…

4.7 milyon kişiye emeklilik yolunu açan EYT düzenlemesinin ardından emeklilikte ikinci reform için hazırlıklar başladı. Milyonlara erken emeklilik yolunu açacak önemli düzenlemeler önümüzdeki günlerde yeni Meclis’in gündemine taşınacak. Esnafın, çiftçilerin, annelerin aralarında olduğu geniş bir kitlenin yüzü gülecek.

BAĞ-KUR REFORMU GELİYOR

Takvim’de yer alan habere göre; kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı, marangoz ve terziler de dahil küçük esnaf 5 yıl daha az primle emekli olabilecek. Kendi hesabına çalışan doktor, eczacı, avukat gibi meslek grupları ile isteğe bağlı sigorta primi ödeyenlerin de kapsamda olması bekleniyor.

KISMİ EMEKLİLİKTE DE ŞARTLAR DEĞİŞEBİLİR

5400 prim günüyle yaştan kısmi emekli olabilen BAĞ-KUR’lularda bu sürenin reform kapsamında 4500’e çekilmesi bekleniyor. Bu sayede BAĞ-KUR’lular için 900 günlük bir avantaj ortaya çıkacak. Düzenlemenin çerçevesi yapılacak yasal düzenlemeyle çizilecek.

EYT’LİLER DE BEKLİYOR

Bu çerçevede 7200 prim günü tamamlayan BAĞ-KUR’lu erkek esnaf, EYT kapsamında hemen emekli olabilecek. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini devlet karşılayacak. Çalışmayanlara emeklilik yolunu açan isteğe bağlı sigortada her ay en az brüt asgari ücretin yüzde 32’si oranında prim yatırılıyor.

Halen 10 bin 8 lira olan brüt asgari ücrete göre en düşük isteğe bağlı sigorta primi 3 bin 202 lira 56 kuruş. Yapılacak düzenleme bu tutarın bin 67 lira 52 kuruşunu devlet karşılayacak. Ev kadınları aylık 3 bin 202 lira 56 kuruş yerine 2 bin 135 lira 4 kuruş prim yatırarak emekli olabilecek. Mevcut asgari ücret üzerinden yıllık 12 bin 810 lira devlet desteği sağlanmış olacak.

BİR DESTEK DE PRİM GÜN SAYISI İÇİN

İsteğe bağlı sigorta, BAĞ-KUR kapsamında bulunuyor. Primlerinin 3’te 1 oranında devlet tarafından karşılanacak olan ev kadınları, eğer BAĞ-KUR’luların primleri SSK’lılarla eşitlenirse 5400 gün yerine 4500 gün prim ile emekli olabilecek.

ÇOCUĞU OLANA ERKEN MAAŞ

Emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi gündemde. Burada, ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir model bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşı esnetilecek. Annelere çocuk sayısına göre prim eklenip, yaş şartından da indirim yapılabilecek.

BORÇLANMA MÜJDESİ GELEBİLİR

Anneler halen sigortadan sonra yaptığı doğumlar için borçlanma yapabiliyor. Bir de staj sonrası doğumlar için borçlanma imkanı var. Sigorta öncesi yapılan doğumlara borçlanma imkanı sağlanması talepleri bulunuyor. Reform çalışmaları kapsamında bu konunun da karara bağlanması bekleniyor. Eğer kadınlar sigorta öncesi doğumları borçlanabilirse, bu yolla da emeklilik yaşını geriye çekmek mümkün olacak.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR