Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dolar 40 lira olacak! Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama

Bazı basın yayın organlarında

Bazı basın yayın organlarında bulunan “Merkez Bankası’nın raporu sızdı, dolar 15 gün sonra 40 TL olacak” iddialarında kamuoyunda büyük ses getirdi. Haberleri kesin ve net bir dille yalanlayan İletişim Başkanlığı “Böyle bir rapor kesinlikle yoktur. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası, bahse konu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilinçli eylemden dolayı suç duyurusunda bulunacaktır” açıklamasını yaptı.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama

Seçimlerden önce çok sayıda spekülatif bilginin servis edildiği sosyal medya geçen gün dolar üzerinden ortaya atılan bir iddia ile sarsıldı. Merkez Bankası’nın raporunun sızdığı ve doların 15 gün sonra 40 lira olacağı yönündeki haberler kamuoyunda oldukça tepki çekerken İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 1

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin sosyal medya hesabından, bazı basın yayın organlarında yer alan “Dolar kurunun 15 gün sonraki seviyesi belli oldu”, “Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak” ile “Merkez Bankası’nın raporu sızdı” iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

“PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ DEZENFORMASYONA KONU EDİLDİ”

Doların 15 gün sonra 40 lira olacağına dair herhangi bir raporun olmadığı kaydedilen açıklamada, söz konusu asılsız haberlerde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin manipülatif şekilde dezenformasyona konu edildiği belirtildi.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 2

ANKET “SIZDIRILMIŞ BELGE” OLARAK YANSITILDI

TCMB’nin her ay finansal ve reel sektörden piyasa katılımcılarına temel makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini sorduğu ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşıldığı anlatılan açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan bu anketin, “sızdırılmış belge” olarak nitelendirilmesinin manipülasyonu gözler önüne serdiğine işaret edilerek şunlar kaydedildi; “Anket sonuçları sadece katılımcılarının beklentilerini yansıtmakta, piyasa beklentilerindeki aylık değişimleri göstermektedir.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 3

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK”

Piyasa Katılımcıları Anketi, Merkez Bankasının kurumsal beklenti ve tahminlerini içermemektedir. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 15 Mart 2024 tarihinde yayımlanan Mart 2024 anketinde, piyasa katılımcılarının mart ayı sonu ABD doları kur beklentisi 32,63 liradır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası, bahse konu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilinçli eylemden dolayı halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma kenar başlıklı TCK md. 217/A hükmünden suç duyurusunda bulunacaktır.”

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 4

YALAN HABERLERE İTİBAR EDİLMEMESİ İSTENDİ

Ayrıca açıklamada, söz konusu iddiaların manipülatif amaçlarla kasıtlı olarak servis edildiğinin açıkça görüldüğü belirtilerek, yalan haberlere itibar edilmemesi istendi.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 5

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Dolar kurunun 15 gün sonraki seviyesi belli oldu”, “Dolar, 15 gün sonra 40 TL olacak”, “Merkez Bankası’nın raporu sızdı” şeklindeki iddialar doğru değildir.

Doların 15 gün sonra 40 TL olacağına dair herhangi bir rapor kesinlikle yoktur.

Söz konusu asılsız haberlerde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının her ay yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi manipülatif şekilde dezenformasyona konu edilmiştir.

TCMB, her ay finansal ve reel sektörden piyasa katılımcılarına temel makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini sormakta ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. Kamuoyu ile paylaşılan bu anketin, “sızdırılmış belge” olarak nitelendirilmesi manipülasyonu gözler önüne sermektedir.

Anket sonuçları sadece katılımcılarının beklentilerini yansıtmakta, piyasa beklentilerindeki aylık değişimleri göstermektedir. Piyasa Katılımcıları Anketi, Merkez Bankasının kurumsal beklenti ve tahminlerini içermemektedir.

Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 15 Mart 2024 tarihinde yayımlanan Mart 2024 anketinde, piyasa katılımcılarının Mart ayı sonu ABD Doları kur beklentisi 32,63 TL’dir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası, bahse konu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilinçli eylemden dolayı halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma kenar başlıklı TCK md. 217/A hükmünden suç duyurusunda bulunacaktır.

Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak mı? Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama - Resim : 6