Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yılın ilk enflasyon raporu bugün açıklanıyor

Bu haberin fotoğrafı yok

Son Dakika: Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu bugün açıklayacak. Hafize Gaye Erkan’ın istifası sonrası Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan burada ilk kez sunum gerçekleştirecek. Peki enflasyon hedefinde değişim olacak mı, yüzde 70-75 zirvesinden dönüş senaryosu devam edecek mi? İşte detaylar…

Son Dakika: Yılın ilk enflasyon raporu bugün açıklanacak
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıklamış, buna göre, Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki değişim ocakta bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,72 olarak gerçekleşti.

ENFLASYON RAPORU BUGÜN AÇIKLANACAK

  • Hafize Gaye Erkan’ın geçtiğimiz haftaki istifasının ardından Merkez Bankası’nın yeni başkanı olarak atanan Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunu bugün saat 10.30’da düzenlenecek toplantıda açıklayacak.
Son Dakika: Yılın ilk enflasyon raporu bugün açıklanacak - Resim : 2
  • Merkez Bankası’nın tahminleri, para politikası rotasına ışık tutacak.

“GEREKEN PARASAL SIKILIĞI KORUMAKTA KARARLIYIZ”

  • Karahan ilk açıklamasında fiyat istikrarına vurgu yaparak, “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” mesajı vermişti.
  • Karahan’ın ilk sunumundaki mesajları takip edilecek.
Son Dakika: Yılın ilk enflasyon raporu bugün açıklanacak - Resim : 3

“ZİRVEDEN DÖNÜŞ SENARYOSU DEVAM EDER”

  • Mevcutta yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 36 düzeyinde. Peki revizyon gelir mi? TRT Haber’e konuşan Ekonomist Tonguç Erbaş, konuyla ilgili şunları söyledi:
  • Çok sapma olmazsa ocak ayı enflasyonunda rapor içerisinde de bence daha önceki raporda açıklanan hedeflerde çok büyük sapma olacağını zannetmiyorum.
  • Hatta o yüzde 70 75 zirve ve zirveden dönüş senaryosunun da devam edeceğini tahmin ediyorum.
  • Çok marjların dışında bir enflasyon süreci yaşamadığımızı anlayacağız büyük ihtimalle önümüzdeki haftadan sonra. Merkez Bankası metinlerine çok benzer ufak değişikliklerin olduğu bir enflasyon raporu süreci de bir öncekine göre yaşayacağımızı düşünüyorum, o açıdan hedefte de bir değişiklik olmayacaktır.