Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçimlere son bir hafta kaldı! 2024 Yerel seçimle ilgili tüm detaylar

Türkiye 31 Mart’ta sandık başına gidiyor. Yerel seçimler kapsamında oy kullanacak olan vatandaşların süreçle ilgili merakı da giderek artıyor. 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala seçim süreciyle ilgili tüm merak edilenler haberimizde…

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 1

Türkiye, 31 Mart’ta Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. 

Yerel seçimlere 1 hafta kalırken takvim de işlemeye devam ediyor.

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 2

SEÇMEN BİLGİ KAĞITLARININ DAĞITIMI BUGÜN TAMAMLANIYOR

Döküm ve dağıtımına 29 Şubat Perşembe günü başlanan seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı bugün tamamlanacak, seçmenler bilgi kağıtlarını yanlarında getirmek zorunda olmayacak.

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 3

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Seçmenler nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması’ndan veya YSK Çağrı Merkezi’nden kontrol edebilecek.

28 Mart’ta tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin listeler kesinleştirilecek.

326

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 4

SİYASİ PARTİLERİN YERLERİ

34 siyasi partinin katılacağı seçimde partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34

426

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 5

EN FAZLA ADAY İSTANBUL’DA

YSK’nin seçim takvimi kapsamında siyasi partiler ve bağımsız adaylar adaylık başvurularını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim kurullarına teslim etti, inceleme sonucu il ve ilçe seçim kurullarınca kesin aday listeleri 3 Mart Pazar günü açıklandı.

526

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 6

49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı en çok adayın yarışacağı belediye oldu, bu adaylardan 22’si siyasi parti, 27’si ise bağımsız olarak seçime katılacak.

İstanbul’u 29 adayla Gaziantep, 28 adayla Malatya takip ederken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19’u siyasi parti, 5’i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.

626

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 7

PROPAGANDA SERBESTLİĞİ VE BAZI SEÇİM YASAKLARI BAŞLADI

21 Mart Perşembe günü propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı.

Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00’de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59‘da sona erecek, bu zaman zarfında seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

726

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 8

Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak ve açık yerlerde güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasak.

826

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 9

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

926

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 10

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.

1026

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 11

Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezileri, makam otomobilleri ya da resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamayacak, bu amaçlı gezilerde protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek.

1126

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 12

Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

1226

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 13

1 MİLYON 32 BİN 610 GENÇ İLK KEZ OY VERECEK

Seçmen kütükleri 7 Şubat’ta kesinleştirildi, Kayıtlı seçmen sayısı 61 milyon 441 bin 882 olarak belirlendi.

YSK’nın verilerine göre 18 yaşını dolduran 1 milyon 32 bin 610 kişi, bu seçimde ilk kez oy kullanacak.

Seçmenlerden yüzde 50,59’u kadın, yüzde 49,41’i ise erkeklerden oluşuyor.

1326

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 14

28 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde yurt içindeki seçmen sayısı 60 milyon 771 bin 236 olarak belirlenmişti.

1426

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 15

 

10 SORUDA 31 MART YEREL SEÇİMLERİ

1- Seçmen nerede oy kullanacağını nereden öğrenebilecek?

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını, YSK’nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK’nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulamasından veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi’nden kontrol edebilecek. Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

1526

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 16

2- Görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazla oy verme yerine girilebilecek mi?

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak ve cezasının bulunuyor. Bu tür cihazları oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna bırakılması gerekiyor.

1626

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 17

3 – Yeni evlenenler kimliğini değiştirmeden oy kullanabilecek mi?

Kimliğini değiştirmeyenler evlenme cüzdanı ile oy kullanılabilecek.

1726

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 18

4 – Seçime kaç siyasi parti katılacak?

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.

1826

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 19

5 – Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan seçmen neler için oy kullanacak?

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak.

1926

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 20

6 – Büyükşehir olmayan illerde ve köylerde neler için oy verilecek?

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verilecek. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy atılacak.

2026

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 21

7 – Tüm pusulalar kaç zarfa koyulacak?

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “beyaz”, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula “turuncu”, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “mavi”, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise “sarı” renkli olacak. Seçmenler tüm oy pusulalarını tek zarfa koyacak.

2126

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 22

8 – Oy verme işlemi hangi saatler arasında yapılacak?

YSK, seçimin mart ayında olması nedeniyle mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis illerinde ve bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

2226

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 23

9 – Önce hangi oylar sayılacak?

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

2326

Yerel seçimlere son bir hafta kaldı! Süreçle ilgili tüm detaylar - Resim: 24

10 – Yurt dışındaki seçmen oy kullanacak mı?

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kurulacak sandıklarda oy verme hakkına sahip. Yurt dışındaki seçmenler yerel seçimde oy kullanamıyor.

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT