Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sosyal medyayı yasaklama sınırları!

Sosyal medya bağımlılığı gittikçe

Sosyal medya bağımlılığı gittikçe daha çok ailenin sorunu haline gelirken Dr. Esra Ercan Bilgiç, çocukları sosyal medyadaki risklere karşı korumanın yolu yasaktan değil hem ailelerin hem çocukların bilinçlenmesinden geçiyor.” dedi.

Sosyal medyayı yasaklama sınırla

Dijital çağda sosyal medya bağımlılığı gittikçe daha çok ailenin sorunu haline gelirken uzmanlar, çocukları sosyal medyanın zararlı etkilerinden korumanın yolunun yasaklamaktan değil riskler hakkında konuşmak ve bu konuda bilinçli sınırlamalar yapmaktan geçtiğini belirtiyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dijital Medya ve Çocuk Platformu Kurucusu Dr. Esra Ercan Bilgiç, konuya dengeli yaklaşılması gerektiğini belirtiyor.

DW Türkçe’ye konuşan Bilgiç “Zihinsel olumsuzluklar konuşuluyor ancak çocukların sosyalleşmesinde olumlu etkiler de söz konusu” diyor. Bilgiç’e göre bu nedenle çocukları sosyal medyadaki risklere karşı korumanın yolu yasaktan değil hem ailelerin hem çocukların bilinçlenmesinden geçiyor. Bilgiç, teknoloji şirketlerini daha hesap verebilir hale getiren yasalara ihtiyaç olduğunu da dile getiriyor.