Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kabine toplanacak! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Yeni yılın ilk Kabine

Yeni yılın ilk Kabine toplantısı salı günü yapılacak. Milyonlarca kişi emekliye ek zam düzenlemesi için gözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevirdi. Emeklilerin beklediği haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine sonrası ulusa sesleniş konuşmasında vermesi bekleniyor. Kabine’nin bir başka gündemi ise terör olacak. İşte detaylar…

Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak
  • Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yoğun gündemle toplanacak. Beştepe’deki toplantıya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 1

EMEKLİ MAAŞLARINA DÜZENLEME

  • Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisinin gözü hükümetten gelecek ek zam haberinde. En düşük emekli aylığını da içeren düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın koordinesinde ilgili bakanlıkların yürüttüğü çalışma Kabine toplantısında gündemde olacak. Yakında Meclis’e sunulması planlanan düzenlemeye son şeklinin verilmesi bekleniyor.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 2
  • Kabine’de enflasyon ve fahiş fiyatla mücadele için atılacak ilave adımlar da görüşülecek. Merkez Bankası’nın parasal sıkılaştırma adımlarının piyasalara etkisi ve rezervlerdeki son durum değerlendirilecek.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 3

EMEKLİ ZAMMI İÇİN İKİ SEÇENEK MASADA

  • Emekli maaş artışlarının eşitlenmesi için iki seçenek masada. Bunlardan ilki ocak itibarıyla SSK-Bağ-Kur emeklisine yaklaşık yüzde 12 ek artış verilmesi ve toplam zammın memur emeklisinde olduğu gibi yüzde 49.25 ya da birkaç puan altına çekilmesi. Tartışılan diğer alternatif ise bütçe imkânlarını çok zorlayacak bir tablo ortaya çıkacaksa ek artışın yıl içine yayılması.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 4
  • Bir bölümünün bu ay, bir bölümünün de temmuz artışlarında maaşlara yansıtılması. İki alternatifte de 2024 yılı içinde iki kesime yapılacak zamlar eşitlenecek. Örneğin memur emeklisi yıl içinde toplam yüzde 60 zam alacaksa, SSK ve Bağ- Kur emeklisine aynı oranda artış yapılmış olacak.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 5

9 BİN TL’NİN ALTI OLMAYACAK

  • İlk hazırlık 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yükseltilmesini içeriyor. Yapılan hesaplamalar 9 bin liradan başlıyor. 10 ve 11 bin lira arasındaki tüm rakamlar tek tek değerlendirildi. Bu konuda son kararı Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Böylece en düşük emekli maaşı netleşmiş olacak.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 6

ARTIŞ EŞİTLENECEK

  • TÜİK tarafından 3 Ocak’ta yüzde 64.77 olarak açıklanan 2023 yılı enflasyon rakamıyla memur ve emeklilerin maaş artış oranı da netleşmişti. Memur ve memur emeklisinin yüzde 49.25’lik maaş artışına karşın, işçi ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının 37.57’de kalması kamuoyunda beklentilere yol açmıştı.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 7
  • İkinci hazırlık, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin yüzde 37.57 olan maaş zammına ek artış yapılması. Memur ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasında yaklaşık yüzde 12’lik bir artış farkı bulunuyor. İki kesimin emekli maaş zamlarının eşitlenmesi hedefleniyor.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 8

TERÖRLE MÜCADELE

  • Toplantının bir diğer gündem maddesi Türkiye’nin terörle mücadele operasyonları. Bu kapsamda İstanbul’daki güvenlik zirvesinden çıkan kararlar Kabine’de de konuşulacak. Suriye ve Irak’ın kuzeyi ile yurt içinde terör örgütü PKK’ya yönelik devam eden operasyonlar ele alınacak.
Kabine toplanıyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak - Resim : 9
  • Kabine toplantısında İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, Türkiye’nin Gazze’de ateşkes sağlanması için yürüttüğü diplomatik girişimler ile Kızıldeniz’deki gerilim de masada olacak.