Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İntihal davası kararı: Mine Kırıkkanat, Elif Şafak’a açtığı davayı kazandı

Yazar Mine Kırıkkanat, 2021

Yazar Mine Kırıkkanat, 2021 yılında Elif Şafak’a ‘Bit Palas’ romanında kendi eseri ‘Sinek Sarayı’ndan intihal yapıldığı iddiasıyla açtığı davada lehine karar çıktığını duyurdu. Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin gerekçeli kararı ile Şafak’ın romanının, Kırıkkanat’ın ‘Sinek Sarayı’ndan intihal olduğuna hükmettiği belirtildi.

İntihal davasında karar: Mine Kırıkkanat, Elif Şafak'a açtığı davayı kazandı

MERVE ŞİŞMAN

Gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat, yazar Elif Şafak’a ‘Bit Palas’ romanında kendi eseri ‘Sinek Sarayı’ndan intihal yaptığı iddiasıyla açtığı davada lehine karar çıktığını açıkladı.

Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Şafak’ın ‘Bit Palas’ romanının Kırıkkanat’ın ‘Sinek Sarayı’ romanından intihal olduğuna hükmetti. Mahkeme, Elif Şafak’a 159 bin lira, kitabı yayımlayan Doğan Kitap’a ise 83 bin lira yasal faiziyle birlikte maddi tazminat ödemesi yapılmasına karar verdi.

2012 yılında Kırıkkanat tarafından açılan dava, Türkiye edebiyat dünyasında dikkat çekici bir gelişme olarak kayda geçti. Davacı Kırıkkanat, Şafak’ın romanında kendi eserinin konusu, kurgusu, kurgu mekanı, marjinal karakterler ve yazım üslubunun intihal edildiğini iddia etmişti.

yeni-proje-8-001.jpg
Mine Kırıkkanat’ın dava ile ilgili paylaşımı…

Mine Kırıkkanat sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, davada lehine karar çıktığını duyurdu. Kırıkkanat, “19 Ekim 2021 tarihinde Elif Şafak’a karşı açtığım intihal davası; lehime sonuçlanmış bulunmaktadır. Anadolu 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, ilişikteki gerekçeli kararda ayrıntılı biçimde açıklandığı gibi Elif Şafak’ın “Bit Palas” romanının, “Sinek Sarayı” romanımdan intihal olduğuna hükmetmiştir.” dedi.