Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fiyat listesi asmayan işletmeye kesilecek cezalar belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi

Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle kafe, restoran, lokanta ve pastane gibi yeme içme sektöründe hizmet veren işletmelere kapıda ve masalarda fiyat listesi zorunluluğu getirilmişti. 1 Ocak itibariyle geçerli olacak uygulamayı yerine getirmeyen işletmelere verilecek ceza belli oldu. 

Fiyat listesi asmayan işletmelere kesilecek ceza belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar
  • Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, yeni yıl öncesi Zeytinburnu’ndaki işletmeleri gezerek fahiş fiyat denetimi yaptı.
  • Burada, işletmelere 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren zorunlu kılınan menü yönetmeliği hakkında da bilgi veren Gürcan, “Bu menü yönetmeliğimiz yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek. Restoranlar, kafeler gibi işletmeler kapılarının önlerinde, vatandaşın görebileceği şekilde ve okuyabileceği şekilde menü asarak fiyatlarını yayınlamak zorunda” dedi.
Fiyat listesi asmayan işletmelere kesilecek ceza belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar - Resim : 1

“DENETİMLERİMİZ SÜRECEK”

  • İşletmelerin ve vatandaşların mağdur olmaması için gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini anlatan Bakan Yardımcısı Gürcan, “Bugün özellikle yarınki yılbaşı dolayısıyla lokanta, restoran gibi eğlence yerlerinde denetimlerimizi İstanbul’da ve diğer illerde aralıksız sürdürüyoruz. Vatandaşımızın fiyatlardan dolayı mağduriyet yaşamaması için il müdürlüklerimiz ve Ticaret Bakanlığına bağlı arkadaşlarımız sürekli denetim halindeler. Yarın da bu denetimlerimiz sürecek” dedi.
Fiyat listesi asmayan işletmelere kesilecek ceza belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar - Resim : 2

“MASALARDA MENÜLERİNİ BULUNDURMAK ZORUNDALAR”

  • İşletme müdürlerine menülerde fiyatların olması gerektiğini belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, 1 Ocak 2024’ten itibaren fiyatları olmayan işletmelere ürün başına ciddi cezaların kesileceğini hatırlatarak şunları kaydetti:
  • “Biliyorsunuz 01-01-2024 tarihinden itibaren yayınlamış olduğumuz bir menü yönetmeliğimiz var. Bu menü yönetmeliğimiz yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek.
  • İşletmeler, restoranlar, kafeler gibi işletmeler kapılarının önlerinde, vatandaşın görebileceği şekilde ve okuyabileceği şekilde menü asarak fiyatlarını yayınlamak zorunda.
  • Ayrıca içeride hizmet verdikleri masalarda da menülerini bulundurmak zorunda bununla ilgili de işletmelerimizi burada uyardık.

Fiyat listesi asmayan işletmelere kesilecek ceza belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar - Resim : 3

“HER BİR ÜRÜN İÇİN 2 BİN 172 CEZA”

  • Herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için ki, asmayan işletmelere yılbaşından itibaren menüde bulunan her bir ürün için ve sattıkları her bir ürün için fiyat etiketi yönetmeliği gereği 2 bin 172 ceza yazacağız.
  • Yani işletmeler buradan çok ciddi cezalar alabilirler. O yüzden bu, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıcı menü yönetmeliğimizin daha sağlıklı işlemesi için hem işletmelerimizi uyarıyoruz hem de denetimlerimizi sürdürüyoruz.
Fiyat listesi asmayan işletmelere kesilecek ceza belli oldu! Ürün başına rekor fiyatlar - Resim : 4
  • Vatandaşımızın yılbaşı gecesinde fiyatlardan dolayı herhangi bir mağduriyeti yaşamaması için Ticaret Bakanlığı olarak tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’umuzun da şu anda beş ilçesinde denetimlerimiz sürüyor.”