Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çağlayan adliye saldırısında yeni detay! Ceplerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı

Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen

Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen silahlı saldırıda etkisiz hale getirilen 2 DHKP/C‘li teröristle ilgili yeni bir detay ortaya çıktı. Öldürülen teröristlerin üzerinden çıkan kağıt parçasında bazı gazeteci ve milletvekillerinin isim, soy isim ve telefon numaralarını içeren not kağıtları bulunduğu aktarıldı.

Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı
 • İstanbul Adliyesi önündeki polis kontrol noktasına yönelik terör saldırısına ilişkin soruşturmada savcılığın sevk yazısına ulaşıldı.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 1

AMAÇLARI KAMU GÖREVLİLERİNİ REHİN ALMAKTI

 • Yazıda, saldırganların amacının silahla adliyeye girerek yanlarındaki malzemelerle birlikte, örgüt yöneticileri tarafından verilen talimat doğrultusunda kamu görevlilerini rehin almak olduğu ifade edildi.
 • Sevk yazısında, terör örgütü DHKP/C’nin yapısı, örgüt şeması, Grup Yorum ve İdil Kültür Merkezi ile Halkın Hukuk Bürosu’nun yapılanması anlatıldı.
 • Yazıda, örgüt yöneticilerinin örgüt üyeleri arasında iş bölümü yapma, örgütün hedef ve amaçları doğrultusunda yapılacak eylem, gösteri yürüyüşü ve propaganda faaliyetlerine ilişkin talimat verdiği ve hiyerarşiyi belirledikleri aktarıldı.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 2

POLİSLERİN YÜZÜNE 2-3 SANİYE BOYUNCA BİBER GAZI SIKTILAR

 • Saldırganlar Emrah Yayla ve Pınar Birkoç‘un 6 Şubat günü saat 11.32 sıralarında İstanbul Adliyesi’nin karşısında bulunan E-5 yan yol üzerindeki İETT durağında otobüsten indikleri ve metrobüs üst geçidini kullanarak adliye yönüne geçtikleri belirtildi.
 • Adliyenin D Blok kapısına yaklaştıklarında Birkoç’un polislerin yanına giderek, yüzlerine 2-3 saniye boyunca biber gazı sıktığı anlatılan yazıda, diğer saldırgan Yayla’nın da polisin göğsünü hedef alarak silahını ateşlemeye çalıştığı ancak ilk etapta silahın ateş almadığı kaydedildi.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 3

KARATAŞ, SALDIRGANLAR TARAFINDAN AÇILAN ATEŞ SONUCU HAYATINI KAYBETTİ

 • Yazıda, saldırganın yeniden silahını ateşlemesi sonucu polis memurunun ayağından yaralandığı, polislerden biri adliye binası, diğeri adliyenin C kapısı istikametine doğru giderken iki saldırganın da polisleri hedef alarak ateş ettiği bildirildi.

Çağlayan’a saldıran teröristlerin Sezgin Tanrıkulu, Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Cumhuriyet ile bağlantısı ne?

 • Bu sırada adliyenin önündeki yaya yolunda yürüyen sivil vatandaşların C kapısı yönüne doğru koşmaya başladığı belirtilen yazıda, maktul Dilfiraz Karataş’ın saldırganlar tarafından açılan ateş sonucu sırt kısmından giren iki mermiyle yaralandığı ve hastanede hayatını kaybettiği kaydedildi.

Çağlayan Adliyesi’ndeki terör saldırısında Dilfiraz Karataş’ın vurulduğu anlar kamerada

 • Yazıda, adliyenin C kapısı önündeki nöbet kulübesine doğru gelen polis memurunu silahla ateş ederek kovalayan Yayla’nın, kulübedeki polislerin karşılık vermesi üzerine etkisiz hale getirildiği, ardından ateş eden Birkoç’u da görevli polislerin etkisiz hale getirdiği belirtildi.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 6

2 ADET SİLAH, CEP TELEFONU, ÇOK SAYIDA PLASTİK KELEPÇE…

 • Saldırıda 1 sivil vatandaşın hayatını kaybettiği, 3 sivil ile 3 polis memurunun yaralandığı aktarılan yazıda, saldırganların üzerinden ele geçirilen örgütsel dokümanlara da yer verildi.
 • Yazıda, saldırının ardından yapılan aramada teröristlerin yanında, saldırıda kullandıkları 2 adet silah, turist hattı takılı 2 adet cep telefonu, çok sayıda plastik kelepçe, sahte bomba düzeneği, mermi, yedek şarjörler, falçata ve biber gazı bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Çağlayan Adliyesi’nde saldırı düzenleyen DHKP/C’li teröristlerin hain planı ortaya çıktı

ÜZERLERİNDEN GAZETECİ VE MİLLETVEKİLLERİNİN İSİMLERİNİN YAZDIĞI KAĞIT ÇIKTI

 • Yayla’nın üzerinden çıkan kağıt parçasında bazı gazeteci ve milletvekillerinin isim, soy isim ve telefon numaralarını içeren not kağıtları bulunduğu aktarılan yazıda, diğer saldırgan Birkoç’un çantasından örgüte ait olduğu tespit edilen manifestonun çıktığı, içeriğinde ise “DHKP/C terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanan ve hükümlü bulunan örgüt mensuplarının serbest bırakılmasına dair taleplerin yer aldığının belirlendiği kaydedildi.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 8

ŞÜPHELİLER AYNI SAATLERDE DURUŞMA SALONUNDAYDI

 • Sevk yazısında, saldırganlardan Birkoç’un kardeşi Necmiye Birkoç’un saldırının gerçekleştiği gün saat 11.00’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan yargılandığı davanın duruşması olduğu, Necmiye Birkoç’un özellikle mahkeme huzurunda hazır bulunup savunma yapmak istediğine dair dilekçe verdiğinin tespit edildiği belirtildi.
 • Duruşma salonunda, örgüte yardım ettikleri belirlenen şüphelilerin de izleyici olarak dağınık düzende oturduklarının belirlendiği aktarılan yazıda, saldırının ardından terör örgütü DHKP/C’nin örgüte eleman devşirme ve eylem planlama merkezi olarak kullandığı İdil Kültür Merkezi, Halkın Hukuk Bürosu yapılanması, Halkın Mühendis ve Mimarlar yapılanması, TAYAD ve Grup Yorum yapılanmasına yönelik operasyonlar düzenlendiği kaydedildi.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 9

SALDIRGANLARIN AMACI KAMU GÖREVLİLERİNİ REHİN ALMAKTI

 • Yazıda, saldırganlar Yayla ve Birkoç’un amacının, silahla adliyeye girerek yanlarındaki malzemelerle birlikte, örgüt yöneticileri tarafından verilen talimat doğrultusunda, duruşma bahanesiyle içeri giren ve eylem için hazır bekleyen şüpheliler Elif Ersoy, Diyar Ersoy, Necla Birkoç ve Ercan Güneş’in yardımlarıyla kamu görevlilerini rehin almak olduğu anlatıldı.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 10

KAĞITTA YAZAN 9 İSİM ARACILIĞIYLA TALEPLERİNİ PAYLAŞACAKLARDI

 • Yazıda, saldırganlar Yayla ve Birkoç’un üzerlerinden ele geçirilen listede yer alan gazeteci ve milletvekillerinden oluşan 9 kişilik sözde müzakere heyeti aracılığıyla taleplerini kamuoyuyla paylaşarak kabul ettirmeyi amaçladıkları, bu taleplerinin kabul görmemesi halinde ise 31 Mart 2015’te savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit ettikleri gibi rehin aldıkları kişilere de sözde cezalandırma eylemi yapmayı hedefledikleri anlatıldı.
 • Eylemin, örgüt yöneticilerinin talimatıyla tasarlanarak gerçekleştirildiğine vurgu yapılan yazıda, 48 şüphelinin tutuklanması talep edildi.
Adliye saldırısıyla ilgili yeni detay! Üzerlerinden gazeteci ve milletvekillerinin isimleri çıktı - Resim : 11