Çarşamba, Ekim 4, 2023

Yunanistan’dan Türkiye mesajı: Zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ve Türkiye halklarının barışçıl birlikteliği için Türkiye’ye “zeytin dalı uzatmaya devam ettiklerini” söyledi.

Yunanistan’dan Türkiye mesajı: Zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz

Yeni hükümet programına ilişkin mecliste düzenlenen görüşmelerde söz alan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin yeni dönemdeki savunma politikalarını değerlendirdi. Dendias, “Komşu Türkiye’ye ilişkin şunu söyleyeyim ki halklarımızın barış içinde birlikte var oluşu için zeytin dalı uzatmaya devam ediyoruz. Biz bunu arzuluyoruz, Türk halkının da bunu arzuladığına inanıyoruz ve özellikle (Türkiye’de yaşanan) deprem afetinin ardından açılan fırsat penceresiyle komşumuzla ilişkilerde iyileşme öngörüyoruz.” diye konuştu.

nikos.jpg
Nikos Dendias

“BARIŞÇIL ÇÖZÜM İÇİN GEREKLİ”

Yunanistan’ın 10 yıllık ekonomik kriz sürecinin silahlanma programlarında Türkiye’yi takip etmesini engellediğini belirten Dendias, silahlanmanın anlaşmazlıkların barışçıl çözümü için de gerekli olduğunu savundu.

Ülkesinin Avrupa savunma sanayisiyle işbirliği yapabileceğini ve Avrupa fonlarından yararlanabileceğini dile getiren Dendias, Avrupa’daki silahlı kuvvetler ve üniversitelerle inovasyon işbirliği çalışmalarının artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR