Pazar, Ekim 1, 2023

Yabancılara yönelik oturum izni durduruldu! Yasak İstanbul’un tüm ilçelerine yayıldı

İstanbul’da daha önce 10 ilçede uygulanan yabancılara oturum izni verilmeme kararı il geneline yayıldı. Evini kiraya verip, otelinde kaçak barındıranlara da para ve ruhsat iptali cezasının yanı sıra hapis cezası da verilecek.

Yabancılara oturum izni durduruldu! Yasak İstanbul'un tüm ilçelerine yayıldı

İstanbul için alınan yeni bir kararla artık “zorunlu haller dışında” yabancılara “oturum” izni durduruldu.

Ekim 2022’de alınan ve İstanbul’un 10 ilçesinde uygulanan yabancılara oturum izni yasağı, İstanbul geneline yayılıyor. Bu bağlamda İstanbul genelinde yabancılara yeni oturum izni ikinci bir karara kadar verilmeyecek.

İSTANBUL’DA RESMİ OLARAK 500 BİNDEN FAZLA SURİYELİ YAŞIYOR

Resmi nüfusu 15 milyon 908 bin, dinamik nüfusu ise 20 milyon olarak tahmin edilen mega kentte Ekim 2022 itibariyle İçişleri Bakanlığı’nca 10 ilçede uygulamaya konulan yabancı şahıslara oturum izni verilmemesi uygulaması, geçtiğimiz Mart ayında bakanlıkça 39 ilçeye kaydırıldı.

Can güvenliği, sağlık, eğitim ve uluslararası ticaretten kaynaklı hak gibi zorunlu hallerin haricinde oturum izninin durdurulduğu mega kentte, 7 Ekim 2022 tarihinde bakanlıkça alınan kararla yabancılara ikamet izinleri ikinci bir karara kadar verilmeyecek.

Resmi nüfusunun yaklaşık 8’de birinin (2 milyon 174 bin 766) kendi kütüğüne kayıtlı olduğu İstanbul’da, gayrimenkul edinimiyle vatandaşlık kazanan yabancıların haricinde İl Göç İdaresi’nin bir yıl önceki rakamlarına göre şehirde yaşayan 1 milyon 294 bin 124 yabancı uyruklu insan da nüfusun yüzde 8’ine tekamül ediyor.

İstanbul’un yabancı nüfusu içerisinde yine resmi rakamlara göre 535 bin 25 kişiyle Suriyeliler başı çekiyor.

EV KİRALAYANLARA VE BARINDIRANLARA CEZA

İstanbul’da kaçak ve yasa dışı şekilde ev kiraya verenlerle, kaçak göçmen barındıran otel ve müesseselere yönelik para ve mühürleme cezasının yanı sıra hapis cezaları da başladı.

Bu yıl başından itibaren yapılan çalışmalarda kontratsız ve yas adışı şekilde 15 günün altında günübirlik ve haftalık olarak kaçak göçmenlere ev kiraya veren ve barındıran şahıslara yönelik yapılan 29 ayrı operasyonda gözaltına alınan 51 şahıstan her bir şahsa 26 bin 750 lira para cezası uygulandı. Aynı suçu 3 defa üst üste işlemeleri halinde otelleri için ruhsat iptali, evleri için ise süresiz mühürleme cezası uygulanacak olan bu 51 şahıstan 4’ü tutuklanırken 6’sı hakkında adli kontrol uygulandı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR