Cumartesi, Eylül 23, 2023

Türkiye yine sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! O il dikkat çekiyor

Türkiye geçen hafta kavurucu sıcaklarla mücadele etti. Şimdi de yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altına girdi. Hava sıcaklıkları hafta sonuna kadar hissedilir düzeyde yükselecek. Eyyam-ı Bahur olarak bilinen hava hadisesinde, yüksek oranda nem de etkili olacak.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 1

Her sene ağustos ayının ilk günlerine denk gelen eyyam-ı bahur sıcakları başlıyor. Birçok ilde sıcaklık 40 derecenin üzerine yükselecek. Vatandaşlardan 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş çarpmasına karşı tedbir almaları istendi.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 2

2 BÖLGE DİKKAT
Yaz mevsiminin en sıcak günleri yaşanacak. ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları başlıyor. Yerini “çöl sıcakları”“cehennem sıcakları” ve “Afrika sıcakları” gibi terimlere de bırakan eyyam-ı bahurun, Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 3

Özellikle iç bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece, Ege kıyılarında, Akdeniz kıyılarında ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği bekleniyor. Sıcak hava dalgası hafta başına kadar yurt genelinde etkisini devam ettirecek.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 4

ANKARA’DA TERMOMETRELER 39 DERECEYİ GÖSTERECEK
3 büyük ilde ise bu hafta yağış görünmüyor. Hava açık ve güneşli olacak. Ankara’da sıcaklık 34-35 derece civarında olacak. Hafta sonunda doğru sıcaklığın 39 dereceye kadar çıkması tahmin ediliyor. İzmir’de sıcaklık 36-37 dereceye çıkıyor, İstanbul’da da 34 derece civarında hava sıcaklığı bekleniyor.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 5

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN UYARI
Ankara Valiliği de vatandaşlara sıcak hava uyarısı yaptı:

“Sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanların, yaşlıların ve çocukların, 1- 6 Ağustos 2023 tarihleri süresince günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 6

SICAK HAVA HAFTA SONUNA KADAR TÜM YURTTA ETKİLİ OLACAK
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı İlker Koç, “Önümüzdeki günlerde yurt genelinde sıcak hava etkili olacak. Önümüzdeki günlerde yurdun İç ve Doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ile 8 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Sıcak hava hafta sonuna kadar tüm yurtta etkisini sürdürecek” dedi.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 7

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı İlker Koç, yurt genelindeki hava durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, bir haftalık periyotta yurdun büyük bir bölümünde yağış beklentileri olmadığını belirterek, “Yalnız çarşamba günü Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzincan, Ardahan çevrelerinde kısa süreli sağanak yağış geçişi görülecek. Perşembe, cuma ve hafta sonu itibarıyla ise yurtta yağış beklemiyoruz. Tüm yurtta perşembe gününden itibaren hafta sonuna kadar az bulutlu, açık bir havanın etkili olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 8

Gelecek günlerde yurt genelinde sıcak havanın etkili olacağını aktaran Koç, “Hava sıcaklıklarında çarşamba gününden itibaren tüm yurtta artışlar bekliyoruz. Bu artışlarla birlikte sıcaklıkların önümüzdeki günlerde yurdun İç ve Doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ile 8 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Sıcak hava hafta sonuna kadar tüm yurtta etkisini sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 9

UZMANLAR ANKARA’YA DİKKAT ÇEKTİ
Koç, İstanbul, İzmir ve Ankara’nın hava durumuna ilişkin şunları kaydetti:

“Hafta sonuna kadar İstanbul’da yağış beklemiyoruz, az bulutlu açık bir hava hakim. Sıcak hava önümüzdeki günlerde İstanbul’da etkili olacak. İstanbul’da hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde 32 ila 36 derece arasında, mevsim normallerinin üzerinde seyretmesini bekliyoruz. İzmir’de hafta sonuna kadar yağış yok, az bulutlu ve açık, güneşli, sıcak bir hava etkili. Önümüzdeki günlerde 34 ila 37 derece seyretmesini bekliyoruz. Ankara’da ise önümüzdeki günlerde oldukça sıcak bir havanın etkili olmasını bekliyoruz. Ankara’da hava sıcaklıklarının yarından itibaren pazar gününe kadar 35 derece ila 39 derece arasında, mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde seyretmesini bekliyoruz. Ankara’da oldukça sıcak bir havanın hafta sonuna kadar etkili olacağını söyleyebiliriz.”

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 10

Sahil kesimlerinde hafta sonuna kadar yağış olmayacağını bildiren Koç, “Az bulutlu ve açık bir havanın etkili olmasını bekliyoruz. Sahil bölgelerinde hava sıcaklıkları 35-38 derece arasında, mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” dedi.

Türkiye yeniden sıcak hava dalgasına girdi! Eyyam-ı bahur geldi! Uzmanlar o ile dikkat çekti - Resim: 11

Koç, Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği bölgelerdeki hava durumuna dair, “Deprem bölgesinde de hafta sonuna kadar yağış beklemiyoruz, sıcak havanın etkili olmasını bekliyoruz. Hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR