Cumartesi, Eylül 30, 2023

TDK’dan açıklama: ‘Türkiyeli’ ile ilgili inceleme başlatıldı

Türk Dil Kurumu (TDK), ‘Türkiyeli’ skandalının ardından açıklama yaptı. Türkiyeli kelimesini sözlüğüne ekleyen TDK, gelen tepkilerin ardından kelimeyi sözlükten kaldırmıştı. Yapılan yazılı açıklamada “Hazırlık, güncelleme ve yayımlanma sürecinde mevcut yönetimin yer almadığı sözlükle ilgili basında ve sosyal medyada çıkan eleştiri ve öneriler dikkate alınmış ve gerekli incelemeler başlatılmıştır.” denildi.

TDK'dan 'Türkiyeli' açıklaması: İnceleme başlatıldı - Resim: 1

Türk Dil Kurumu, sözlüğüne eklediği yeni kelime ile sert eleştirilere maruz kalmıştı.

TDK'dan 'Türkiyeli' açıklaması: İnceleme başlatıldı - Resim: 2

Türk milletinin sözde tanımı için “Türkiye’de yaşayan halk ve bu halkın soyundan olan kimse” ifadelerinin uygun bulunduğu ‘Türkiyeli’ sözcüğü kısa süre içerisinde sosyal medyada gündem oldu.

TDK'dan 'Türkiyeli' açıklaması: İnceleme başlatıldı - Resim: 3

Gerek Türk milletine reva görülen ‘Türkiyeli’ sözcüğü gerekse yapılan tanımına gelen tepkilerin ardından sözcüğü kaldıran TDK, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

TDK'dan 'Türkiyeli' açıklaması: İnceleme başlatıldı - Resim: 4

Söz konusu açıklamada “Hazırlık, güncelleme ve yayımlanma sürecinde mevcut yönetimin yer almadığı sözlükle ilgili basında ve sosyal medyada çıkan eleştiri ve öneriler dikkate alınmış ve gerekli incelemeler başlatılmıştır. Konuyla ilgili gelişmeler hakkında en kısa zamanda Kurumumuz tarafından gerekli açıklamalar yapılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR