Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Taksici cinayeti sonrası, kurşun geçirmez kabin geliyor

Yurt genelinde takcisicilere karşı

Yurt genelinde takcisicilere karşı şiddet olayları gittikçe artarken, İzmir’de taksici Oğuz Erge’nin katledilmesinin ardından taksicilerin güvenliği yeniden gündeme geldi. Bu olay, taksicilerin karşılaştığı güvenlik problemlerini vurgulayarak, toplumsal farkındalığı artırmış halde. İlgili kurumlar, taksicilerin güvenliğini temin etmek adına çözüm odaklı hamleler yapmaya çalışıyor.

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 1

Taksicilere karşı şiddet olaylarının son zamanlarda artması ve İzmir’de taksici Oğuz Erge’nin aracına aldığı Delil Aysal tarafından katledilmesinin akabinde taksicilerin güvenliği tekrar gündem oldu.

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 2

GEREKLİ GÖRÜŞMELERİMİZ BAŞLADI

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanvekili Veli Yurt, “Kurşun geçirmez şekilde kabinler konusunda gerekli yetkililerle görüşmelerimiz başladı.” dedi.

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 3

Bazı işletme sahipleri de kabinli taksilere talep artışı yaşandığını belirtiyor.

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 4

2020 yılında aracına kabin taktırdığını söyleyen taksici Gülden Bilge ise, “Şu anda mevcut olan kabinlerin daha sağlam, sağlıklı, güvenli olmasını tercih ederim.” şeklinde konuştu.

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 5

“CAN GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BÜYÜK SIKINTI YAŞIYORUZ”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanvekili Veli Yurt, “Şu anda yaşadığımız şoför ölümleri gerçekten esnafımızı çok üzdü. Can güvenliği konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. İstanbul’da yaklaşık 20 bin taksi ve çalışan 55 bin şoför arkadaşımız var, meslekte hiçbirinin can güvenliği yok. Araçlarımızda kullandığımız kamera sistemleri ve acil butonlar var. Bu butonlarla da yardım isteyebiliyoruz; ama son zamanlarda yaşadığımız bir taksici cinayetinde arkadan bir insan silahla ateş ettiği zaman korumasız oluyor. Bu durumların önüne geçmek için İçişleri Bakanlığımız tarafından belki bir genelgeyle kabinli araç mecburiyeti getirilirse çalışan arkadaşlarımızın can güvenliği olmuş olur. Zaten zor bir meslek icra ediyor İstanbul’da esnafımız. Bu konuda Büyükşehir Belediyesinin alacağı kararlar da etkili olacaktır.” dedi.

58

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 6

“YETKİLİLERLE GÖRÜŞMELERİMİZ BAŞLADI”

Başkanvekili Yurt, “Kurşun geçirmez şekilde kabinler konusunda gerekli yetkililerle görüşmelerimiz başladı. 8+1 taksiler olarak da İstanbul’da hizmet veriyoruz. Geniş hacimli araçlar. Bu araçlarla İstanbul halkına hizmet verdiğimizde şoförle müşteri arasındaki koruma kabinini daha kolaylıkla yapabileceğimizi düşünüyoruz. 4+1’lerde biraz daha sıkıntılı olabiliyor ama 8+1’ler de bu daha rahat olacaktır.” diye konuştu.

68

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 7

2019’dan bu yana taksicilik yapan ve aracında 4 yıldır kabin olduğunu belirten Gülden Bilge ise, “Bir an önce kurşun geçirmez kabin zorunluluğunun yasallaşması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

78

Taksici cinayetinin ardından yeni dönem: Kurşun geçirmez kabin geliyor - Resim: 8

“BİR AN ÖNCE ONAYLANIRSA ÇOK SEVİNİRİZ”

Taksici Ömer Kaçmaz, “Son dönemlerde gerçekten taksici camiasına karşı yapılan haksız eylemler var. Bu konuda senelerdir uğraşılan bir kabin mevzusu var. Bir türlü bu konuda ön adım atılmadı. Bir an önce bir adım atılıp güvenliğimiz açısından bu kabinli araçların piyasaya sürülmesini istiyoruz. Bu bizim can güvenliğimiz açısından çok önemli. Bir an önce onaylanırsa çok seviniriz” ifadelerini kullandı.