Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında balon patladı! Birçok marka kampanyaya başladı

Hükümet tarafından alınan 6

Hükümet tarafından alınan 6 ay, 6 bin kilometre ve liste fiyatının üzerinde araç satışının yapılamayacak kararları, ikinci el araç fiyatlarında balonu patlatırken, sıfır araçlarda da fiyatlar gerilemeye başladı. Yılın ilk 8 ayında satış rekorlarıyla birlikte zam rekorları da kıran sıfır otomobilde fiyatlar sabitlendi. Öyle ki, elinde stok bulunan birçok marka ekim ayında indirimli fiyat ve cazip kredi koşullarıyla kampanyalar sunmaya başladı.

Sıfır ve ikinci el otomobilde balon patladı! Birçok marka kampanyaya başladı

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Ticaret Bakanlığı’nın aldığı kararlar neticesinde yatırım amaçlı Otomobil alanlar piyasan çekildi ve gerçek müşteriyle karşı karşıya kaldık. İlk 8 ayda kur, enflasyon, maliyet artışları ve ÖTV baremlerindeki geçişler nedeniyle fiyatlar arttı ve bunlar yansıtıldı. Şu anda TCMB’nin faiz adımlarıyla ve ekonomi politikalarıyla kurlar stabil seyrediyor. Bu şekilde devam ederse ben artık çok fazla Zam yapılacağını düşünmüyorum. Biz dahil birçok marka kampanyalara başladı. Sonuçta markaların elinde araçlar bollaşıyor, belki bazı modeller istediği gibi satılamıyor. Yavaş yavaş eski normalimize dönüyoruz” dedi.

Sıfır ve ikinci el otomobilde balon patladı! Birçok marka kampanyaya başladı - Resim : 1

2024’TE SATIŞLAR FRENLEYEBİLİR

Markanın D-Sedan segmentindeki iddialı elektrikli otomobili IONIQ 6’nın İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısının ardından sorularımızı yanıtlayan Berkel, sözlerine şöyle devam etti: “Yatırım amaçlı talep çekildi ancak yıllardır alımını erteleyen vatandaşların etkisiyle satışlar devam ediyor. Ben, biriken tüketici talebinin etkisiyle yıl sonuna kadar satış trendinin devam edeceğini düşünüyorum. Aylık 85 bin adet bandında satışlarla yıl sonunda 1 milyon 50 bin-1 milyon 100 bin adetlik toplam satışa ulaşılabilir diye tahmin ediyorum. Bu talebin karşılanmasıyla da 2024 yılından itibaren satışların yavaşlayabileceğini tahmin ediyorum. Çünkü, kredili satış oranları yüzde 5’in altına kadar düştü. Taşıt kredisinde faiz oranları yüzde 4’e ulaşmak üzere yani krediye ulaşmak çok zor.”

Sıfır ve ikinci el otomobilde balon patladı! Birçok marka kampanyaya başladı - Resim : 2

‘TALEBE AYNI AY YANIT VERİYORUZ’

Otomotivde çip ve tedarik krizi kaynaklı üretim sorunlarının sona ermek üzere olduğunu belirten Berkel, Türkiye’de i10, i20 ve Bayon modellerini üretiyoruz. Bu sene 230 bin adedin üzerinde araç üreteceğiz. Özellikle Bayon modelinde satışlarımız iyi gidiyor. Aynı ay içerisinde talebe yanıt veriyoruz” dedi.

Berkel, tüm otomobillerin yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesiyle ulaşılabilir araçların fiyatının arttığını da belirterek hem ÖTV matrah limitleri hem de taşıt kredilerinde güncellemenin gerekli olduğunu vurguladı.