Çarşamba, Ekim 4, 2023

Sedef hastaları dikkat! güneşe direkt maruz kalmayın

Sedef hastalarına güneşin tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları uyarısı yapan Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, “Güneş yanıklarının ters bir etkiyle sedefi azdırabilmesi mümkün ama kontrollü bir şekilde yararlanılmalı” dedi.

Sedef hastalarına güneşe direkt maruz kalmayın uyarısı

Sedef hastalarına güneşten korunma uyarısında bulunan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Bülbül Başkan, şunları söyledi:

“Sedef hastalığı yaz aylarında rahatlıyor çünkü deniz, güneş olumlu etki göstermekte, tatil ortamı, dinlenme, işten okuldan uzaklaşma hastalar üzerinde olumlu etki yaratıyor. Psikolojik olarak da dinlendirmekte. Ultraviyolenin de olumlu etkilerini deri üzerinde görebiliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir durum var: Özellikle güneş yanıklarının ters bir etki yaratarak sedefi azdırabilmesi mümkün. O yüzden güneşten kontrollü bir şekilde yararlanmalarını öneririm. Dik açıyla gelen saatlerde örneğin saat 11.00 ve 15.00 arasında güneş koruması olmadan güneşlenmemelerini öneririm. Özellikle beyaz tenli hastalarımız için bu çok daha önemli. Hastalarımız yazın güneşinden kontrolü bir şekilde yararlanabilirler.”

Prof. Dr. Başkan ayrıca, hastaların artık yılda 3-5 iğneyle iyi derecede tedavi edilebildiğini vurguladı. Başkan, “Günümüzde çok daha etkili ve güvenli yöntemlerle günlük hayatlarını sürdürebiliyorlar. Herhangi bir rahatsızlık yaşamadan tama yakın silinmekle ya da tam silinmekle iyileşebiliyorlar” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR