Çarşamba, Ekim 4, 2023

Sedat Peker iade edilecek (BAE ile ‘Suçluların İadesi’ Anlaşması İmzalandı) mi?

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bugün imzalanan anlaşmanın maddeleri arasında, ‘suçluların iadesi’ de olduğu ortaya çıktı. Maddenin bu ülkede yaşayan Sedat Peker için hazırlandığı iddia edilirken, tesadüf mü yoksa bilerek mi? oldu denilecek bir gelişme yaşandı. 

Bugün bu anlaşma imzalanırken, Sedat Peker hakkında bir dava daha açıldı. 

aşmanın yürürlüğe girmesi sonrası Türkiye’nin Sedat Peker‘in iadesini isteyebileceği öğrenildi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesi sonrası Türkiye'nin Sedat Peker'in iadesini isteyebileceği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu kapsamında üçüncü durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bugün bir dizi anlaşmaya imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu kapsamında üçüncü durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bugün bir dizi anlaşmaya imza attı.

Erdoğan ile BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, bugün El Vatan Sarayı’nda iki ülke heyetleri arasındaki görüşmeye katıldı.

‘BAE ile diplomatik ilişkilerin 50’nci yıl dönümünde yakın diyalog ve iş birliğinin gelişiminden memnuniyet duyduklarını’ vurgulayan Erdoğan, imzalanacak ortak mutabakat metni ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkmış olacağını söyledi.

Erdoğan ile BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, bugün El Vatan Sarayı'nda iki ülke heyetleri arasındaki görüşmeye katıldı. 'BAE ile diplomatik ilişkilerin 50'nci yıl dönümünde yakın diyalog ve iş birliğinin gelişiminden memnuniyet duyduklarını' vurgulayan Erdoğan, imzalanacak ortak mutabakat metni ile ilişkilerin stratejik ortaklık düzeyine çıkmış olacağını söyledi.

Anlaşmaların arasında bir tanesi özellikle dikkat çekti. İki ülke arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Devleti Hükümeti Arasında Suçluların İadesine Dair Antlaşma” bu ülkede dijital tecrit altında bulunan Sedat Peker‘i ilgilendiriyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye’nin Sedat Peker’in iadesini isteyebileceği belirtiliyor.

Anlaşmaların arasında bir tanesi özellikle dikkat çekti. İki ülke arasında imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Devleti Hükümeti Arasında Suçluların İadesine Dair Antlaşma" bu ülkede dijital tecrit altında bulunan Sedat Peker'i ilgilendiriyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye'nin Sedat Peker'in iadesini isteyebileceği belirtiliyor.

Sedat Peker hakkında Türkiye’de devam eden davalar bulunuyor. Son olarak bugün, eski İHD Başkanı Akın Birdal’a yönelik suikastın azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay’ın iş yerine düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin olarak Peker’in de aralarında olduğu 10 kişiye dava açıldı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR