Cumartesi, Eylül 30, 2023

Resmi Gazete’de yayımlandı! İkinci el araçlar sıfır fiyatından yüksek fiyata satılamayacak

İkinci el araç satışlarında yeni dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ikinci el araçların fiyatının, sıfır liste fiyatından yüksek belirlenmesi 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! İkinci el araçlar sıfır fiyatından yüksek fiyata satılamayacak

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ikinci el araç satışında yeni dönem resmen başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kararda, ikinci el araç fiyatlarının, sıfır liste fiyatından yüksek olarak belirlenmesi yasaklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Ocak 2024 tarihine kadar geçerli olan kararda şu ifadelere yer verildi:

“İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması bu maddenin uygulanması bakımından ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir. İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması 1/1/2024 tarihine kadar yapılamaz. İkinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, ikinci fıkraya aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve anılan fıkraya aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle yükümlüdür. Uyarma yükümlülüğü, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisini ve girişi yapılmak istenen ilan fiyatının bu Yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceği bilgisini içerir. Bakanlık, ikinci fıkra uyarınca ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını ve aksesuar ve/veya donanım eklenmesi halinde, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirlemeye yetkilidir.”

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR