Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Milletvekili Tutdere, beton yapımında dere kumu kullanımı iddialarını gündeme taşıdı

Milletvekili Tutdere, beton yapımında

Milletvekili Tutdere, beton yapımında dere kumu kullanımı iddialarını gündeme taşıdı

CHP Adıyaman Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Tutdere, kentteki santrallerde üretilen betonlarda standardın üzerinde dere kumu kullanıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Adıyaman İnşaat Mühendisleri Odası tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, kentteki beton tesislerinde üretilen betonda standartların üzerinde dere kumu kullanıldığı ifade edildi. Milletvekili Tutdere de 6 Şubat depremlerinde, bakanlık rakamlarına göre 82 bin 203 binanın yıkıldığı ya da ağır hasar aldığı Adıyaman’daki söz konusu sorunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle Meclis’e taşıdı.

Tutdere, konuyla ilgili önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
Adıyaman’da beton santrallerinde üretilen hazır betonlardaki dere kumu oranı Bakanlığın belirlediği standartlara uygun mudur?

Adıyaman’da Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından beton santralleriyle ilgili denetimler yapılmakta mıdır, denetimler ne sıklıkta gerçekleştirilmektedir? Yapılan denetimlerde, dere kumu kullanım oranları bakımından standart dışı beton üretimi tespit edilmiş midir? Edildiyse bugüne kadar konuyla ilgili olarak beton santrallerine herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?

Bu santrallerde üretilen betonlarda kullanılan agrega konkasörde uygun standartlarda kırılmakta mıdır, dezenformasyona uğrayan elek aralıkları herhangi bir denetime tabi tutulmakta mıdır?

Bunların denetimi ne şekilde ve ne sıklıkla yapılmaktadır? Denetimler sonucunda bugüne kadar herhangi bir olumsuzluk tespit edilmiş midir? Edildi ise ne gibi bir yaptırım uygulanmıştır?

Adıyaman’daki inşaat firmalarından konuyla ilgili olarak Müdürlüğünüze iletilen bir şikâyet söz konusu mudur?

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik gereğince, Adıyaman’daki inşaatlarda yeterli sayıda mühendis ve şantiye şefi görev yapmakta mıdır? Bu konuda ilde gerekli denetimler gerçekleştirilmekte midir?

Beton fiyatları neden pahalı

Öte yandan Tutdere, beton fiyatlarının çevre illere göre daha pahalı olması sorunuyla ilgili de Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi verdi. Tutdere, söz konusu önergesinde Adıyaman’daki beton fiyatlarıyla ilgili bir denetim yapılıp yapılmadığını, yapılmasına dair bir çalışmanın gündemde olup olmadığını sordu.