Pazar, Ekim 1, 2023

Metrobüs kullananlar dikkat! 120 günlük çalışma başlıyor

İstanbul’da metrobüs yollarında meydana gelen bozulmalar nedeniyle 120 gün sürecek bir çalışma yapılacak. İBB tarafından, bazı istasyonların kademeli olarak kapatılacağı açıklandı. Açıklamada, “Beton dökümünün olduğu istasyon, çalışma güzergahında 36 saat kapalı kalacak. Metrobüs bu istasyonu tek yönde pas geçecek. Yolcular bir sonraki istasyondan ters istikamete ücretsiz şekilde geri dönüş yapabilecek. Bu durum anons ve duyurularla yolculara hatırlatılacak” denildi.

Metrobüs kullananlar dikkat! 120 günlük çalışma başlıyor

İstanbul ulaşımında önemli rol oynayan metrobüs yollarında bozulmalar meydana geldi. Özellikle Okmeydanı-Perpa bölgesinde, asfaltın bir kısmının eridiği, bazı noktalarda çukurlaşmalar oluştuğu görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den yapılan açıklamada ‘Beyaz Yol’ uygulamasında Cevizlibağ-Yenibosna arasının tamamlandığı hattın Zincirlikuyu-Şehit Mustafa Cambaz ve Beylikdüzü Son Durak-İBB Sosyal Tesisleri güzergahında yenileme çalışmalarının başlandığı belirtildi. Çift yönlü toplam 42 kilometrelik yol sökülerek ‘Beyaz Yol’ ile kaplanacağı belirtildi.

‘BAKIM MALİYETLERİ ORTADAN KALKACAK’

Avrupa yakasındaki toplam 58 kilometrelik metrobüs yolunun beton malzemeyle kalıcı olarak yenileneceği vurgulandı.

Açıklamada, proje ile metrobüs hattında 21 yıl boyunca bozulma ve deformasyon olmayacağı kaydedilirken “Her yıl 2 defa yapılan bakım çalışmasına gerek duyulmayacak. Bakım maliyetleri ortadan kalkacak” denildi.

‘DURAKLARDA YÖNLENDİRME TABELALARI OLACAK’

Açıklamada, “İBB birimleri iki ekip olarak çalışmalarını yürütecek. Bir ekip çift yönlü uzunluğu 18,5 kilometre olan Zincirlikuyu- Şehit Mustafa Cambaz arasındaki 12 durakta çalışma yapacak. İkinci ekip de 23,7 kilometrelik Beylikdüzü Son Durak ile İBB Sosyal Tesisleri arasındaki 14 duraklı güzergahı yenileyecek. Toplamda 26 durak arasındaki 42 kilometrelik alan ‘Beyaz Yol’ ile kaplanacak. Vardiyalı şekilde aralıksız şekilde ilerleyecek çalışmalar 120 günde tamamlanacak. Beton dökümünün olduğu istasyon, çalışma güzergahında 36 saat kapalı kalacak. Metrobüs bu istasyonu tek yönde pas geçecek. Yolcular bir sonraki istasyondan ters istikamete ücretsiz şekilde geri dönüş yapabilecek. Bu durum metrobüs içinden anonslarla, istasyonlarda duyurularla yolculara hatırlatılacak. Duraklarda yönlendirme tabelaları olacak” bilgileri yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR