Pazar, Ekim 1, 2023

Memur ve memur emeklileri için kritik gün: Yeni zam teklifi ne olacak?

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, belirlenen takvime göre bugün sona erecek. Kamu İşveren Heyeti’nin yeni bir teklifle masaya oturacağı görüşmede taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak.

Memur ve memur emeklileri için kritik gün: Yeni zam teklifi ne olacak?

Türkiye’de giderek artan hayat pahalılığı karşısında, vatandaşın da maaşlarda iyileştirme yapılması beklentisi sürerken, yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini etkileyecek toplu sözleşme görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde devam ediyor.

Süreç 1 Ağustos’ta başlarken, görüşmelerde hükümeti temsil eden Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunmasıyla başlayan pazarlıklar, 17 Ağustos’taki ikinci teklifle yoğunlaştı.

UZLAŞMA OLMAZSA HAKEM KURULU DEVREYE GİRECEK

Kamu İşveren Heyeti’nin son yaptığı 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5’ten oluşan zam teklifini yeterli bulmayan sendikalar, yeni teklif beklemeye başladı.

Belirlenen takvim gereği müzakere sürecinin bugün sona ereceği toplu sözleşme görüşmelerinde, gözler Kamu İşveren Heyeti’nin yapacağı yeni tekliflere çevrildi.

Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması halinde görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak.

Yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

MEMUR-SEN YÜZDE 70 ZAM TALEP ETMİŞTİ

Toplu sözleşme masasında yetkili konfederasyon olarak yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler halinde, refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti.

Konfederasyon, 2025 için ise 6’şar aylık dönemler halinde, refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti’nin yapacağı yeni zam teklifine dair, “Yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen olarak amaçlarının kamu görevlilerinin alın terinin karşılığını almak, hakkını, hukukunu korumak ve refah seviyelerini yükseltmek olduğunu ifade eden Yalçın, “Gerçekçi olmayan teklifleri reddederken de masada müzakereyi yürütürken de sahadan ses verirken de aynı hassasiyetle hareket ettik” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR