Cumartesi, Eylül 23, 2023

Kredi detayları merak konusu… İlk kez ev alacaklara uyarı! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak?

İlk kez konut alacak vatandaşlara sağlanan kolaylıklar arasında yer alan ‘konutta kredi desteği’nin ayrıntılar vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İlk konuta erişim imkanının artırılması için başlatılan çalışmalar kapsamında, ilk kez ev alacak olan vatandaşlara kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli kredi desteğinin ekim ayında Meclis’in açılmasının ardından hayata geçmesi planlanıyor. İşte detaylar…

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak?

İlk kez konut alacak olan vatandaşlara sağlanan kredi desteğiyle ilgili ayrıntılar merak edilirken, bu destek ile ilgili alınan kararların ekim ayında Meclis’in açılmasıyla beraber hayata geçirilmesi planlanıyor. 

Kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzının hızla artırılmasına, depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânı arttırılacak.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 1

Sabah’ta yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ilk kez ev alacak olan vatandaşlar için uygun bir kredilendirme sistemi üzerinde çalışıyor.

BELİRLİ STANDARTLAR VE UYGUN FİYAT ARALIĞI

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek. Birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar devreye girecek.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 2

VERGİ VE KREDİLERLE DEVLETİN DESTEKLEYİCİ ROLÜ GÜÇLENECEK

Uzun vadeli bir konut kredisi uygulanması, ilk kez konut alacaklara 1.20 seviyelerinde faiz, çeşitli kampanyalar değerlendiriliyor. Vergi ve kredilerle devletin destekleyici rolü güçlenecek.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 3

OVP’de belirlenen yol haritasına göre, inşaat sektörü, afet etkilerinin azaltılması ve sosyal konut ihtiyacının karşılanması için ülke genelinde dar ve orta gelirlilere yönelik konut, işyeri ve arsa projelerini hayata geçirecek şekilde yönlendirilecek. Fiyat istikrarı da gözetilerek sektörün büyümeye seçici ve hedef odaklı katkı vermesi sağlanacak.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 4

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 5

AFET RİSKİ OLAN BÖLGELERE ÖNCELİK SAĞLANACAK

Deprem bölgesinde hak sahibi vatandaşların en kısa sürede kalıcı konutlara ve işyerlerine kavuşabilmelerini sağlamak için yerinde dönüşüm uygulamaları da dâhil olmak üzere maliyet etkin programlar yürütülecek.

Kredi detayları merak ediliyor... İl kez ev alacaklar dikkat! Ayrıntılar netleşiyor: Faizler nasıl olacak? - Resim : 6

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması, riskli konut sorununun çözümü ve şehirlerin afetlere dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmesini desteklemek amacıyla rezerv alan ilan edilen Hazine taşınmazlarının uygulayıcı kuruluşlara devri sağlanacak. Sosyal konut üretiminde afet riski yüksek olan bölgelere öncelik verilecek.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR