Cumartesi, Eylül 30, 2023

Koronavirüs geri dönüyor! ABD’de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı

2019’un sonlarına doğru Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan bir dönemi insanlara evde geçirmeye zorlayan koronavirüs laneti tekrar gün yüzüne çıktı. DSÖ ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Covid-19’un yüksek mutasyona uğramış yeni bir alt varyantını dikkatle takip ettiklerini açıkladı. Atlanta’da bir kolejde COVID-19 BA.2.86 varyantı sebebiyle toplantı ve öğrenci partileri yasaklanırken, maske takma zorunluluğu da getirildi.

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 1

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Covid-19’un yüksek mutasyona uğramış yeni bir alt varyantını dikkatle takip ettiklerini açıkladı. 

115

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 2

Bilim insanları, BA.2.86 olarak adlandırılan yeni varyantın, şu anda dünyada baskın olan XBB.1.5 varyantından ayıran 36 mutasyona sahip olduğunu belirtti. 

215

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 3

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 varyantının alt türü olarak ortaya çıkan yeni varyantın, yakın zamanda seyahat geçmişi olmamış bir kişide görüldüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada, “BA.2.86″nın halihazırda bulunan varyantlar ile Omicron’a genomik olarak daha uzak olduğu ve daha yüksek sayıda mutasyon geçirdiği ifade edildi.

315

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 4

İngiltere’de seyahat geçmişi olmayan bir kişide bu virüsün görülmesinin, ülke içerisinde yayılmasına ve bulaşmasına işaret ettiği belirtilen açıklamada, henüz ortaya çıkan bu yeni varyantın özellikleri ve ciddiyeti üzerine yeterli veri bulunmadığı kaydedildi.

415

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 5

“TEYİT EDİLMİŞ BİR VAKA VAR”

Milyonlarca insanı ilgilendiren bu açıklamada, görüşlerine yer verilen UKHSA Başkan Yardımcısı Meera Chand şu ifadeleri kullandı:

“Birleşik Krallık’ta teyit edilmiş bir vaka var. UKHSA şu anda ayrıntılı bir değerlendirme yapmakta ve zamanı geldiğinde daha fazla bilgi sağlayacaktır. UKHSA durumu yakından izlemeye devam edecek ve analiz sonuçlarını mevcut olduklarında yayınlayacaktır.” 

515

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 6

BİRKAÇ ÜLKEDEN RAPORLAR GELDİ
Dünya Sağlık Örgütü tarafından dün yaptığı açıklamada adı BA.2.86 olarak açıklanan varyantın durumunu taşıdığı çok sayıda mutasyon nedeniyle “gözlem altındaki varyant” olarak güncellemişti.

615

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 7

Ortaya çıkan yeni varyantla alakalı henüz birkaç ülkeden raporlar iletildiğini belirten DSÖ, şu anda “izlenmesi gereken” kategorisinde 3, “gözlem altındaki” kategorisinde ise 7 varyant bulunduğunu da ifade etmişti.

715

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 8

YUNANİSTAN’DA DA GÖRÜLDÜ
Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumunun 7-13 Ağustos verilerine göre, Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi altına alınanların sayısı, önceki dört haftanın ortalamasına göre yüzde 71 arttı.

Eris varyantının tüm Kovid-19 varyantları içindeki oranı bir önceki hafta yüzde 11 iken, ağustosun ikinci haftasında yüzde 16’ya çıktı.

815

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 9

ABD’DE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GERİ GELMEYE BAŞLADI!

 Atlanta’da bir kolejde COVID-19 BA.2.86 varyantı sebebiyle toplantı ve öğrenci partileri yasaklanırken, maske takma zorunluluğu da getirildi.

915

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 10

BA.2.86 HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ VE KAÇ VAKA VAR?


ABD, Avrupa ve Asya’da Covid-19 enfeksiyonları ve hastaneye yatışlar artıyor. Son aylarda Kasım 2021’de ortaya çıkan Omicron soyundan gelen EG.5 “eris” alt varyantın ile ilişkili daha fazla vaka görüldü. 

1015

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 11

Bununla birlikte Temmuz ayından bu yana dört ülkede altı BA.2.86 vakası tespit edildi. Geçtiğimiz birkaç gün içinde halk sağlığı yetkilileri ABD, Birleşik Krallık ve İsrail’de birer BA.2.86 vakası ve Danimarka’da üç vaka tespit etti.

1115

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 12

BİLİM İNSANLARI BA.2.86 HAKKINDA NE DİYOR?


ABD’de yer alan Houston Methodist Hastanesi’nde tanısal mikrobiyoloji tıbbi direktörü olan Dr. S. Wesley Long, BA.2.86’nın corona virüsün “daha önceki bir varyantından” kaynaklandığını, bu nedenle mevcut aşıların hedeflediği varyanttan farklı olduğunu açıkladı.

1215

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 13

Long, BA.2.86’nın virüsün diğer türleriyle rekabet edip edemeyeceğinin ya da önceki enfeksiyon veya aşılamadan kaynaklanan bağışıklık tepkilerinden kaçma konusunda herhangi bir avantaja sahip olup olmayacağının henüz belli olmadığını söyledi.

1315

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 14

Ancak birçok ülke hastaların test edilmesini ve yeni Covid-19 vakalarına neden olan virüslerin genomlarını analiz etme çabalarını büyük ölçüde azalttı. 

California Scripps Araştırma Enstitüsü Direktörü  Dr. Eric Topol, “ Bu durumda, yeni vakaların tespit edilme hızı göz önüne alındığında, BA.2.86’nın gidişatı şu anda iyi görünmüyor. Birçok mutasyonun BA.2.86’yı önceki varyantlara kıyasla yapısında radikal bir şekilde farklı kılıyor.” diye konuştu. Topol, asıl sorunun BA.2.86’nın yüksek oranda bulaşıcı olup olmayacağı olduğunu da sözlerine ekledi.

1415

Koronavirüs belası geri mi dönüyor? ABD'de maske kararı! Toplantı ve gösteriler yasaklandı - Resim: 15

YENİ VARYANTLAR İNSANLARI DAHA FAZLA MI HASTA EDİYOR?


CDC’nin internet sitesindekiverilere göre, Covid-19 için ABD acil servis ziyaretleri ve hastaneye yatışlar, Temmuz başından bu yana artıyor. Ancak şu ana kadar doktorlar, Eris varyantı yayılırken son haftalarda görülen hastaların, pandeminin önceki dalgaları sırasında tedavi ettikleri hastalar kadar ağır olmadığını bildiriyor. Ancak Topol, BA.2.86’nın daha geniş bir alana yayılmasının savunmasız nüfuslarda daha fazla hastalığa ve ölüme neden olabileceğini söyledi.


Bir CDC sözcüsü, “Mevcut kanıtlara dayanarak, BA.2.86’nın şu anda dolaşımda olan diğer soylarda görülenlerin ötesinde halkın sağlığı için ne gibi riskler oluşturabileceğini henüz bilmiyoruz.” dedi.

AŞILAR YENİ VARYANTLARA KARŞI KORUMA SAĞLIYOR MU?


Pandeminin azalması nedeniyle, birçok insanın daha önce enfekte olmasının ya da Covid-19’a karşı aşılanmasının üzerinden bir yıl ya da daha fazla zaman geçti. Long, “Aşı, hastalık ve ölüme karşı size hala büyük bir savunma sağlayacaktır” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR