Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İstanbul Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay’a mezuniyette konuşma yaptırılmamıştı! Muhammet Emin Ay’a iade-i itibar

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Muhammet Emin Ay, birincilikle tamamladığı bölümünün mezuniyet töreninde, ‘birincilik konuşması’ hakkının kendisine tanınmadığını söyledi.

Konu ile ilgili İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü, inceleme başlatıldığını duyurdu. Tepki toplayan skandal ile ilgili yeni bir gelişme kaydedildi. Dekan kararı ile birincilik konuşması hakkı elinden alınan Ay’a iade-i itibar yapıldığı öğrenildi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Muhammet Emin Ay, birincilikle tamamladığı okulunun mezuniyet töreninde, ‘birincilik konuşması’ hakkının elinden alındığını belirtti.

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay'a mezuniyette konuşma yaptırılmadı! Ay'a iade-i itibar - Resim : 1

“BİRİNCİLİKLE BİTİRMEME RAĞMEN KONUŞMA YAPTIRILMAYA LAYIK GÖRÜLMEMİŞTİR”

Sosyal medya hesabından yaşananlara ilişkin bilgi veren Ay, “Her sene mezuniyette yapılan birincilik konuşması İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirmeme rağmen bugün yaptırılmaya layık görülmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencinin izin verilmeyen konuşmasının metninde, 28 Şubat postmodern darbesine ve merhum Başbakan Necmettin Erbakan’a atıf yapılması dikkat çekti.

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay'a mezuniyette konuşma yaptırılmadı! Ay'a iade-i itibar - Resim : 2

“AİLEMLE PAYLAŞTIĞIMDA ANNEMİN MEZUNİYETE GELİP GELEMEYECEĞİNİ BANA SORMASIYLA BİR KEZ DAHA DERİNDEN HİSSETTİM”

Öte yandan Ay, sosyal medya hesabından yaptırılmayan konuşmasını paylaştı. Metinde şu ifadeler yer almaktaydı;

“Daha, yakın bir süre evvel ülkemiz, toplum yapısını yok sayan 28 Şubat sürecine maruz kaldı. Öncesi ve sonrasıyla bu dönemin oluşturduğu travmaların ve bıraktığı izlerin silinmediğinin en yakın şahitlerinden olduğumu; mezuniyetin 4 ağustosta yapılacağı haberini ailemle paylaştığımda annemin mezuniyete gelip gelemeyeceğini bana sormasıyla bir kez daha derinden hissettim.

“BU GİBİ HUKUKSUZ DURUMLARIN ÖNÜNDE DURMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

28 Şubat sürecinin bırakmış olduğu iz nedeniyle taşımasından onur ve gurur duyduğum çarşafından dolayı zamanında atıldığı İstanbul Üniversitesine evladının mezuniyet törenine gelemeyeceğini düşünmüştü. Annem, İstanbul Üniversitesinde Fen Fakültesi biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle okulu bırakmak mecburiyetinde kaldı. Bugün ona yarım bıraktırılan İstanbul Üniversitesinin, Hukuk Fakültesini birinci olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyor, bu nedenle bu konuşmamı anneme atfetmek istiyorum. Hamdusenalar olsun ki isminde ikna özünde icbar olan odalar bir daha asla açılmamak üzere kapandı. Artık bu gibi hukuksuz durumların önünde durmak bizim boynumuzun borcudur.”

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay'a mezuniyette konuşma yaptırılmadı! Ay'a iade-i itibar - Resim : 3

İNCELEME BAŞLATILDI

Konuya ilişkin, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü de bir açıklama paylaştı:

Rektörlükten yapılan açıklamada, “İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden birincilikle mezun olan sevgili öğrencimiz Muhammet Emin Ay’ı tebrik ediyor, meslek hayatında başarılarının devamını diliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Hukuk fakültesinin mezuniyet töreninde gerçekleşen “üzücü” durumla ilgili Rektörlüğün inceleme başlattığı kaydedildi.

ADALET BAKANI HAREKETE GEÇTİ

Ay’ın yaşadığı bu mağduriyet sonrası ise Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un harekete geçtiği öğrenildi. Tunç’un Ay’ı telefonla arayarak sahne gerisinden yaşananları kendisinden dinlediği ve tebrik ettiği öğrenildi.

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay'a mezuniyette konuşma yaptırılmadı! Ay'a iade-i itibar - Resim : 4

YÖK BAŞKANI HAKSIZLIĞA SUSMADI

Tepkiyle karşılanan skandala YÖK Başkanı Erol Özvar’ın da sessiz kalmadığı ortaya çıktı. Özvar’ın Dekan kararıyla susturulan Muhammet Emin Ay’ı aradığı ve kendisine haksızlık yapıldığının altını çizdiği belirtildi.

Hukuk Fakültesi’ndeki hukuksuzluğun ortaya çıkmasıyla beraber İstanbul Üniversitesi Rektörü Osman Bülent Zülfikar da mağdur öğrenci Emin Ay’ı rektörlüğe davet edip kendisi ile görüştü.

İstanbul Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren Muhammet Emin Ay'a mezuniyette konuşma yaptırılmadı! Ay'a iade-i itibar - Resim : 5

Muhammet Emin Ay’ı makamında ağırlayan Zülfikar, başarısından dolayı tebrik ederek kendisine plaket takdim etti.

İSTİFASI İSTENDİ

Öte yandan İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi’nin istifasını istediği de öğrenildi.