Pazar, Ekim 1, 2023

İBB’nin 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor:engelsiz ve aile konseptli

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin minibüsleri taksiye dönüştürmesi projesi kapsamında hayata geçirilen 402 yeni taksi yolcularını taşımaya başladı. Taksilerin konseptinin engelsiz ve aile olduğu biliniyor. İşte İstanbul’da hayata geçirilen 402 yeni taksi ile ilgili detaylar…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü kararıyla ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüşümü kapsamında ilk etapta 402 yeni taksinin hizmete girdiği anlatıldı.

İBB'nin engelsiz ve aile konseptli 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor - Resim : 1

Dönüştürülen taksilerin daha nitelikli olarak geniş kapasiteli 8+1 panelvan araçlardan seçildiği belirtilen açıklamada, taksi içerisine yolcu ve şoför arasında güvenlik korunağı konulduğu ifade edildi.
Açıklamada, şoförle yolcu arasındaki iletişimin, taksi içerisindeki bas-konuş sistemiyle sağlandığı belirtildi.

Nakit para alışverişi için de araçta açılıp kapanabilen kapakların bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, bu sistemin hem kredi kartı hem de İstanbulkart ile farklı ödeme sistemlerine de entegre edildiği kaydedildi.

İBB'nin engelsiz ve aile konseptli 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor - Resim : 2

Yeni taksilerde görme engelli yolcular için braille alfabesinin bulunduğu ifade edilen açıklamada, araç içerisindeki taksimetrede bilgilerinin anonsla aktarılacağı belirtildi.

İBB'nin engelsiz ve aile konseptli 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor - Resim : 3

Açıklamada, çeşitli eğitimlerden geçen yeni taksi şoförlerinin güzergah seçme, kaba davranış, fazla ücret alma konularında Toplu Ulaşım Hizmet Kalitesi Değerlendirme Sistemi’ne (TUDES) göre hiç cezası olmayan şoförler arasından seçildiği vurgulandı.

İBB'nin engelsiz ve aile konseptli 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor - Resim : 4

Açıklamada ayrıca, Taksi şoförü ceza aldığı takdirde taksi plakasının dönüşümden önceki haline döneceği ifade edildi.

İBB'nin engelsiz ve aile konseptli 402 yeni taksisi yolcularını taşıyor - Resim : 5

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)İstanbul

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR