Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fatih Karahan (Merkez Bankası Başkanı) kimdir? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Fatih

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden ayrıldığını duyurdu. Erkan, kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının etkisiyle bu kararı verdiğini ifade etti. Net Haberler’in ulaştığı bilgilere göre Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın atanması bekleniliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Erkan, son dönemde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasından dolayı bu kararı aldığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Gaye’nin istifasını ilişkin yaptığı paylaşımda, Erkan’ın aldığı kararın tamamen şahsi ve kendine ait olduğunu kaydetti. Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre Merkez Bankası Başkanlığı’na Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı olarak görev yürüten Fatih Karahan’ın atanması bekleniliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Erkan’ın istifası, ekonomi programının meyvelerini vermeye başladığı bir dönemde geldi.

Sosyal medya hesabından istifa ettiğini açıklayan Hafize Gaye Erkan’ın açıklaması şöyle: Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir.

Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Mehmet Şimşek’ten açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

2023 tarihinde Merkez Bankasına atandı Yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanması beklenilen Fatih Karahan’ın 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 28 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ise  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Fatih Karahan kimdir? 1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından göreve kimin getirileceği tartışılıyor. Yeni Başkan için üç başkan yardımcısının ismi öne çıkıyor. Bunlardan ilki Fatih Karahan.

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.
Başkanlık için ismi geçen bir diğer başkan yardımcısı da Dr. Cevdet Akçay. Seçim öncesi düşük faiz politikalarına karşı çıkan, Hafize Gaye Erkan’ın atanmasından sonra başkan yardımcılığına getirilen Cevdet Akçay piyasaların yakından tanıdığı bir akademisyen, ekonomist.

Başkanlık için konuşulan üçüncü isimse Prof. Hatice Karahan. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevi de yürüten Karahan da başkanlık için şansı olan isimler arasında sayılıyor.