Cumartesi, Eylül 30, 2023

EYT’lilerin yeni talebi: 2000 sonrası sigortalı olanlar için…

Geçtiğimiz dönem en çok tartışılan ve gündeme gelen konulardan birisi de Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik yapılan düzenleme olmuştu. İstanbul Kadıköy‘de vatandaşlarla toplanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu Başkanı Arzu Lastikçi, 2000 yılı öncesi emekli olanlar için uygulanan “İntibak Yasası“nın 2000 yılı sonrası sigortalı olanlar için de çıkarılması gerektiğini söyledi. İşte detaylar…

EYT'lilerden yeni talep: 2000 sonrası emekli olanlar için... - Resim: 1

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu Başkanı Arzu Lastikçi, 2000 yılı öncesi emekli olanlar için uygulanan İntibak Yasası’nın 2000 yılı sonrası emekli olanlar için de çıkarılması gerektiğini söyledi.

EYT'lilerden yeni talep: 2000 sonrası emekli olanlar için... - Resim: 2

Kadıköy Rıhtım Caddesi’nde toplanan vatandaşlar pankart açıp EYT’liler lehine slogan attı.

EYT'lilerden yeni talep: 2000 sonrası emekli olanlar için... - Resim: 3

Lastikçi, basın açıklamasında, en düşük emekli maaşlarının 7 bin 500 liraya çıkarılırken diğer emeklilere zam verilmemesinin sosyal adalet ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

EYT'lilerden yeni talep: 2000 sonrası emekli olanlar için... - Resim: 4

Yüksek prim ve yılla emekli olanlara haksızlık yapıldığını savunan Lastikçi, “En düşük emekli maaşının asgari ücretin altında olmamasını ancak asgari ücretin de gelinen süreçte en düşük memur maaşından az olmamasını, özellikle mutfak ve gıda enflasyonunda rakamların kontrol altına alınmasını talep ediyoruz.” dedi.

EYT'lilerden yeni talep: 2000 sonrası emekli olanlar için... - Resim: 5

Lastikçi, emekli olmanın iki şartı olan hizmet yılı ve prim gününe yaş haddi eklendiğini dile getirerek, “2000 yılı öncesi emekli olanlar için çıkarılan İntibak Yasası’nın 2000 yılı sonrası emekli olanlar için çıkarılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR