Cumartesi, Eylül 30, 2023

En sıcak ‘temmuz’ DSÖ’yü endişelendirdi!

Geçtiğimiz temmuz ayının en sıcak ay olarak kayıtlara geçmesiyle birlikte DSÖ harekete geçti. Örgüt direktörü iklim değişikliğini ele almak için acil ortak eyleme geçilmesi çağrısında bulundu.

En sıcak 'temmuz' DSÖ'yü harekete geçirdi

El Nino hava akımının yarattığı sıcaklık dünyanın sıcaklık derecesini yükseltti. Kayıtlara en sıcak ay olarak geçen temmuzun geride kalmasıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) harekete geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “en sıcak” temmuzun geride kaldığını ve bu ayda kavurucu sıcaklara, aşırı doğa olaylarına, orman yangılarına ve bunların neden olduğu ciddi sağlık sorunlarına tanık olunduğunu kaydetti.

“Bu durum, iklim değişikliğini ele almak için ortak eyleme acil ihtiyacın olduğunu net bir şekilde hatırlatıyor.” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, iklim eylemleriyle ilgili cesur adımların atılması gerektiğini vurguladı.

İLK ÜÇ HAFTA EN SICAK HAFTA OLDU

Ghebreyesus, “Birlikte, sürdürülebilir çözümlere olan ilgiyi artırabilir ve gelecek nesiller için daha soğuk, daha dayanıklı bir dünya oluşturabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve Dünya Meteoroloji Örgütünün (DMÖ) 27 Temmuz’da yaptığı ortak açıklamada, temmuz ayının ilk 3 haftasının bugüne kadarki “en sıcak 3 haftalık dönem” olduğu belirtilmişti.

Copernicus verilerinin, Temmuz 2023’ün çok yüksek ihtimalle kayıtlardaki “en sıcak temmuz” ve “en sıcak ay” olacağını gösterdiği kaydedilmişti

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR