Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dünyanın en iyi üniversitelerinde tablo vahim: Türkiye’den sadece bir üniversite ilk 500’e girdi!

Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı. Harvard Üniversitesi 22. defa birinci olurken Türkiye’den sadece İstanbul Üniversitesi ilk 500’e girdi. İlk 1000’de ise toplam 8 Türk üniversitesi bulunuyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinde tablo vahim: Türkiye'den sadece bir üniversite ilk 500'e girdi!

Dünya üniversitelerinin akademik başarısını sıralayan Shangai Ranking bu yılın en iyi 1000 üniversitesini açıkladı.

Shanghai Ranking Consultancy tarafından hazırlanan listeye göre, dünyanın en iyi ilk üç üniversitesi sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) oldu.

SADECE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLK 500’E GİRDİ

Euro News’in haberine göre, listede, Türkiye’den ilk binde 401-500 sıra aralığında İstanbul Üniversitesi; 601-700 sıra aralığında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, 701-800 sıra aralığında Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, 801-900 sıra aralığında Ankara Üniversitesi, 901-1000 sıra aralığında ise Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi yer aldı.

İLK SIRADA HARVARD VAR

Harvard Üniversitesi 21. kez sıralama listesinin başında yer almayı başarırken ilk 10’daki diğer üniversiteler Cambridge (4.), Berkeley (5.), Princeton (6.), Oxford (7.), Columbia (8.), Caltech (9.) ve Chicago (10.). Paris-Saclay Üniversitesi (15.) bir basamak yükselerek Kıta Avrupası’nda en iyi üniversite olmaya devam ederken, onu ETH Zürih (20.) takip etti.

ttt.jpg

SIRALAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?

ShanghaiRanking, Nobel ödüllü, Fields madalyası, yüksek atıf alan araştırmacıları ya da Nature ve Science dergisinde yayımlanan makaleleri olan her üniversiteyi sıralamaya dahil ediyor. Listeye ayrıca Science Citation Index-Expanded (SCIE) ve Social Science Citation Index (SSCI) tarafından indekslenen önemli sayıda makalesi olan üniversiteler de alınıyor.

Toplamda 2 bin 500’den fazla üniversite sıralanırken en iyi 1000 üniversite yayımlanıyor. Sıralama çeşitli kriterler göz önüne alınarak yapılıyor. Buna göre, eğitimin ve fakültenin kalitesi, araştırmaların verimliliği, kişi başına performans değerlendiriliyor.
Bu değerlendirmelerde 6 kategori bulunurken her kategoride en yüksek puanı alan üniversite 100 puana ulaşıyor ve diğerleri en yüksek puanın yüzdesine göre hesaplanıyor. Final sıralamasındaysa her kategoriden kazanılan puanların ağırlıklı ortalaması alınıyor ve en iyi üniversite toplamda 100 puana oranlanıyor.

NOBEL ÖDÜLÜ VE FİELDS MADALYASI ALANLAR DİKKATE ALINIYOR

Buna göre bir üniversitenin puanlarının yüzde 20’si Nobel ödülü ve Fields madalyası alan çalışanların sayısına, yüzde 20’si yüksek atıf alan araştırmacılarının sayısına, yüzde 20’si Nature ve Science dergisinde yayımlanan makale sayısına, yüzde 20’si Science Citation Index-Expanded ve Social Science Citation Index’te indekslenen makale sayısına, yüzde 10’u Nobel ödülü ve Fields madalyası alan mezunlarının sayısına ve yüzde 10’u kurumun kişi başı akademik performansına bakılarak hesaplanıyor.
Esasen eğitime değil araştırmaya dayanan bu kriterler, sıralamanın eleştirilmesine de neden oluyor.