Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Deprem Profesörü ‘bugün olmazsa yarın’ dedi: 7 büyüklüğünde bir deprem olacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Bugün olmazsa yarın, herhangi bir gün sabah uyandığımız zaman 7 büyüklüğünde bir depremin herhangi bir yerde olduğunu ve binlerce insanımızı kaybettiğimizi duyabiliriz, öğrenebiliriz. Bu bizim için sürpriz olmaz. Şimdi bu bir hakikat” ifadelerini kullandı.

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 1

Dicle Üniversitesi, Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu, Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Mermerciler, Madenciler Derneği ev sahipliğinde kentteki bir otelde düzenlenen “Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı”nda Türkiye’de meydana gelen depremler ile şehirlerin depreme dirençli hale getirilmesi çalışmaları değerlendirildi.

110

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 2

Prof.Dr. Naci Görür, programda yaptığı konuşmada, Alp-Himalaya dağ kuşağında yer alan Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerde 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Görür, “Bugün olmazsa yarın, herhangi bir gün sabah uyandığımız zaman 7 büyüklüğünde bir depremin herhangi bir yerde olduğunu ve binlerce insanımızı kaybettiğimizi duyabiliriz, öğrenebiliriz. Bu bizim için sürpriz olmaz. Şimdi bu bir hakikat.” ifadelerini kullandı.

210

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 3

13 milyon seneden beri devam eden bir doğa olayının milyonlarca sene daha devam edeceğine dikkati çeken Görür, bu nedenle herkesin deprem dirençli kentler konusunda istekli olmasının önemli olduğunu anlattı.

310

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 4

“Kentlerimizi deprem dirençli hale dönüştürmeliyiz. Çünkü depremi durdurmak mümkün değil. Eğer ölmeyeceksek kentleri deprem dirençli yapacağız. Bu mümkün mü? Mümkün.” diyen Görür, deprem öncesi gerekli önlemlerin alınması durumunda bu kadar can kaybının yaşanmayacağını ifade etti.

410

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 5

Diyarbakır’ın zemininin genel olarak sağlam olduğunu dile getiren Görür, şöyle devam etti:

 “Bazaltlar var, bunların çeşitleri olabilir ama bir kısmı gözenekli, kimi yerlerde çatlaklı da olabilir. En genç olanlarını söylüyorum, yüzeyde akıntı şeklinde gelişmişlerdir. Altlarında da kırmızı renkli, kırıntılı kumlu zemin bulunur. Dolayısıyla yapacağınız temeller 5-10 metreyi geçmemeli. Büyük çoğunlukla evleriniz bazalt üzerinde olur…

510

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 6

Siz bazaltların üzerinde evinizi yaparsanız, evinizi de sağlam yaparsanız o evler şununla tek karşılaşabilir, bazaltlarda göreceli olarak su bulunabilir. Deprem sırasında bu su basıncı yediği zaman dolayısıyla aynı o basıncı iletir, dolayısıyla temellere zarar verebilir binayı sendeletebilir ama yıkmaz…

610

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 7

 Diyarbakır’ın özellikle ova tarafından bahsediyorum, genellikle deprem dalgalarını sülümlendirir. Yani bazalt kütlesi o tür bir rol de oynar.”

710

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 8

Görür, kentleri depremde dirençli hale getirmek için yapılması gereken çalışmaları hakkında bilgi verdi.

810

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 9

910

Deprem uzmanı 'bugün olmazsa yarın' diyerek uyardı: 7 büyüklüğünde bir deprem - Resim: 10