Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dar ve orta gelirliye konut: 12. Kalkınma Planı

12. Kalkınma Planı içerisinde

12. Kalkınma Planı içerisinde yer alan kentsel dönüşüm ve konut projeleri TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 2024-2028 dönemini kapsayan beş yıllık süre içerisinde Hükümet, dar ve orta gelirliye konut seferberliği başlatacak. Her yıl 100 bin sosyal konut yapılırken, dar gelirlilere, kadınlara, engellilere ve gençlere yönelik toplu konut çalışmaları hızlandırılacak.

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından TBMM Başkanlığı’na sunulan 2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı’nda öne çıkan başlıklardan biri kentsel dönüşüm ve konut projeleri.

114

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 2

Hükümet, beş yıllık Kalkınma Planı döneminde dar ve orta gelirliye konut seferberliği başlatıyor. Her yıl 100 bin sosyal konut yapılırken, dar gelirlilere, kadınlara, engellilere ve gençlere yönelik toplu konut çalışmaları hızlandırılacak. Peki ama nasıl?

214

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 3

5 YILDA 500 BİN KONUT

Beş yıllık Plan döneminde, başta büyükşehirler olmak üzere konut sorununun çözümü için Toplu Konut İdaresi’nce dar ve orta gelirlilere yönelik 500 bin konut yapılacak.

314

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 4

DÖNÜŞÜM ALANLARI BELİRLENECEK

Yapı stoku, kentsel altyapının niteliği, afet risk durumu, toplumsal güçlükler, finansman ihtiyacı gibi faktörler dikkate alınarak dönüşüm alanları belirlenecek. Kentsel dönüşüm strateji belgelerinin hazırlanması zorunlu hale getirilecek.

414

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 5

FAY SAKINIM HATTI BELİRLENECEK

Plan kapsamında gayrimenkullerin gerçek değerleri tespit edilecek ve değer artışlarının kentsel dönüşümde finansman kaynağı olarak kullanılması sağlanacak.

514

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 6

Kentsel dönüşüm uygulamalarındaki anlaşmazlıkların daha hızlı çözüme ulaştırılması için ihtisas mahkemeleri oluşturulacak. Kentsel dirençliliği artırmak ve olası riskleri azaltmaya ilişkin çalışmalar yürütülecek. Bunun için 1/1000 ölçekli aktif fay haritaları hazırlanarak fay sakınım hattı belirlenecek.

614

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 7

TAPUDA ELEKTRONİK DÖNEM

A Haber’in haberine göre tüm tapu işlem belgeleri elektronik ortama aktarılacak ve işlemlerin elektronik ortamda takibi gerçekleştirilecek. Afetzedelerin barınma ihtiyacını en kısa zamanda karşılayacak şekilde hak sahipliği, geri ödeme ve finansman yöntemleriyle ilgili mevzuat yeniden ele alınacak.

714

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 8

YEŞİL DÖNÜŞÜMDE YARDIMLARA ÖNCELİK

Planda, devlet yardımlarına ilişkin de hedefler yer aldı. Başta yeşil ve dijital dönüşüm olmak üzere özel önem arz eden alanlarda yeni devlet yardımlarına öncelik verilecek.

814

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 9

Devlet Yardımları İzleme Sistemi kurulacak. Devlet yardımı uygulayan kamu kurum ve kuruluşlarının bu sisteme entegrasyonu sağlanacak. Uluslararası yardım standartları ve kuralları takip edilecek, iyi uygulama örnekleri ve ihtiyaçlarla ilgili araştırmalar yapılacak.

914

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 10

ULAŞIM ALTYAPISINA AFET TASARIMI

Plan döneminde ulaşım altyapısına yönelik de yatırımlar artacak. İller özelinde acil ulaşım ve tahliye yollarına ait tasarım standartları tespit edilecek, afet durumunda bölgeye acil erişim planları oluşturulacak, yük ve lojistik merkezlerinin “afet lojistik merkezi” yapılabilmesi sağlanacak.

1014

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 11

“AFET LOJİSTİK MERKEZLERİ”

Ulaştırma altyapı projelerinin gerçekleştirileceği bölgenin afet riskine göre farklılaştırılmış tasarım esasları belirlenecek. Havalimanlarıyla limanlara yakın yük ve lojistik merkezlerinin “afet lojistik merkezleri” olarak da kullanılması sağlanacak.

1114

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 12

KAMU YATIRIMLARINDA YENİ DÖNEM

Kalkınma Planı’na göre, kamu yatırımlarında yerli ürün ve teknolojilerin kullanımına öncelik verilecek, yerlilik oranı takip edilecek.

1214

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 13

Gelir getiren kamu altyapı yatırımlarının finansmanının risk paylaşımına dayalı kira sertifikası ihracı üzerinden sağlanması için yeni bir finansal ürün modeli geliştirilecek.

1314

12. Kalkınma planı hazır! Dar ve orta gelirliye konut seferberliği: Her yıl 100 bin sosyal konut - Resim: 14

Özel sektörün ve kurumsal yatırımcıların kaynaklarının, alternatif ve yenilikçi finansman yöntemleri aracılığıyla altyapı yatırımlarının finansmanında etkin şekilde kullanılması için uygun ortam oluşturulacak.