Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Emlak

Çanakkale depremi sonrası uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi?

Dün akşam saatlerinde Çanakkale’nin Yenice ilçesinde 4.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem İstanbul’da da hissedildi. Depremin ardından milyonlara vatandaşın merak ettiği soruya uzman isim yanıt verdi. Çanakkale’deki deprem İstanbul’daki büyük depremi tetikler mi? Risk azaltmak için ne yapmak gerekir? İşte detaylar…

Çanakkale depreminin ardından uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi?
  • AFAD’da yer alan bilgilere göre Çanakkale Yenice’de 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
  • Depremin ardından açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, Çanakkale’de meydana gelen depremin büyük İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğini söyledi.
Çanakkale depreminin ardından uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi? - Resim : 2
  • Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, “Marmara Denizi içerisinde beklediğimiz büyük depreme ilişkin değil Güney kollarla ilişkin deprem olsa gerek. Beklediğimiz Kuzey’deki kol Kuzey Anadolu Fayı’nın kuzey koluyla ilgili deprem değil. Yenice dediğimiz 1953’te 7.2 depremi var. Büyük yıkım yapmıştır, bu ona yakın bir yerde. Gemlik Körfezi’nde bir aktivite var. Bunu izlemeye çalışıyoruz. Bu bölgede 4 -5 büyüklüğündeki deprem Gemlik Körfezi, Biga yarımadası olduğu kesimlerde bir aktivite var. Biz kendimizi Kuzey kolunu konuşmaya kaptırdık. Güney’i konuşmayı ihmal ettik.” ifadelerini kullandı ve ekledi:
Çanakkale depreminin ardından uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi? - Resim : 3

 

İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

“Bu depremin tetikleyeceğini düşünmüyorum. Bizimki sadece hissetmedir. Bu biraz zemine bağlı, binamıza bağlı. Deprem fayları parça parça. Her parçanın da ömrü var. Bazıları 200 yıl bazıları 500 hatta 1000 yıl da olabilir. Her fay hatları üzerinde kazılar yapıp kimliklerini ortaya koymak gerekiyor. Ama net şudur diyemem. Yer kazılıp eski fay bulunup tarihleniyor, işte o zaman tarih verebiliyoruz. Üniversiteler, AFAD desteklenmeli. 4.9 deprem kesinlikle tahribat yaratmaz. Çok hasarlı binalar üzerinde ancak yeni hasarlar oluşturabilir. Mutlaka İstanbul nüfusunun azaltılması gerek. Bu kadar kalabalık bir şehirde en mükemmel planlar bile zararlar verebilir. Tablo çok iç açıcı değil. Burası ekonominin kalbinin attığı yer. Sadece Türkiye’nin sorunu değil, dünyanın dorunu. İstanbul’da kesin yıkılması gereken yerler zamanında yapılsaydı bugün daha iyi şeyler konuşuyor olacaktık.”

Çanakkale depreminin ardından uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi? - Resim : 4

DERİNLİK ÖNEMLİ Mİ?

Tabii, çünkü yer içinde enerji soğurulmadan çıktığında daha fazla hissedersin. Bizim normal seyirde 22-24 bin deprem olması gerekirken bu sene 75 bin deprem oldu. Bunların 50 bin tanesi artçı deprem ve deprem bölgesinde, kalanları ise diğer bölgelerde. Ama bu bile sayı olarak fazla. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; Türkiye’nin her yerinde şu an bile yıkıcı bir deprem haberi alabilirsiniz. Deprem olan bölgelerde en az 2 yıl bu artçıları hissedebiliriz.

Çanakkale depreminin ardından uzman isim açıkladı! İstanbul depremini tetikler mi? - Resim : 5

İSTANBUL’DA DEPREMİN PERİYODU 250 YIL MI?

Elbette her şey bağlantılı ama geçmişe bakarak olasılık hesapları yapılıyor. Kıta hareketlerini de ölçüyoruz. Buna göre gerilimin fazla olduğu depremin yaklaştığını söyleyebiliriz. Ama saatini gününü söyleyemeyiz. Şu anda bile büyük bir depremle karşılaşabiliriz. İstanbul için değil de kuzey kol için 250 yıl periyodu konuşulabilir.

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT