Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çağlayan Adliyesi’nde öldürülen teröristlerin planı deşifre oldu

İstanbul Adalet Sarayı önünde

İstanbul Adalet Sarayı önünde polisler tarafından etkisiz hale getirilen DHKP-C’li teröristlerden Pınar Birkoç’un çantasında DHKP/C’ye ait manifesto bulunduğu öğrenildi. Teröristlerin hain planının vatandaşları ve kamu görevlilerini plastik kelepçeyle rehin alarak manifestoyu okumak ve bu anları kamuoyu ile paylaşmak olduğu vurgulandı.

Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu
  • Terör örgütü DHKP/C tarafından İstanbul Adalet Sarayı önündeki kontrol noktasına düzenlenen terör saldırısına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 96 şüpheliden 48’i adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 48 şüpheli tutuklandı.
  • Saldırıyı düzenleyen terörist Pınar Birkoç’un daha önceki bir suçtan tutuklu bulunan ablası Necmiye Birkoç hakkında da tutuklama kararı verilmesiyle tutuklu sayısı 54 oldu.
Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu - Resim : 1

ŞEHİT SAVCI KİRAZ’A YAPILAN KALLEŞ EYLEMLE BENZER

  • Şüphelilerin hakimliğe sevk yazısında yeni detaylara ulaşıldı. Sevk yazısında saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin; yakalanmamak için yanlarında taşıdıkları sahte bomba düzeneğiyle hukuksuz talepler içeren manifestolarını okuyacaklarının tespit edildiği kaydedildi.
  • Ayrıca yazıda, terör örgütü DHKP/C’den ceza alan teröristler Ali Osman Köse ve Ercan Kartal’ın serbest bırakılmasını istemeyi amaçladıkları ve eylemin 31 Mart 2015’te İstanbul Adalet Sarayı’ndaki makamında rehin alınmasının ardından DHKP/C’li terörist tarafından şehit edildiği hain eylemle benzerlik gösterdiği aktarıldı.
Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu - Resim : 2

GAZETECİ VE MİLLETVEKİLLERİNDEN SÖZDE MÜZAKERE HEYETİ

  • Saldırgan Emrah Yayla’nın üzerinde bulunan kağıtta bir liste olduğu belirtilen yazıda; saldırganların listede adı, soyadı ve telefon numarası bulunan 9 kişilik sözde müzakere heyeti aracılığıyla taleplerini kamuoyuyla paylaşacakları, taleplerin kabul edilmemesi halinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit ettikleri gibi rehin aldıkları kişilere de sözde cezalandırma eylemi yapmayı hedefledikleri anlatıldı.
Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu - Resim : 3

HAİN PLANLANIN DETAYLARI

  • Pınar Birkoç’un çantasında DHKP/C’ye ait manifesto bulunduğu öğrenildi. Manifestonun içeriğinde terör örgütü üyeliğinden yargılanıp hükümlü bulunan terör örgütü üyelerinin serbest bırakılmasına dair talepler olduğu belirtildi.
  • Olay günü Birkoç’un kardeşi Necmiye Birkoç’un örgüte üye suçundan yargılandığı ve özellikle savunma yapmak istediğine dair dilekçe verdiği tespit edildi.
Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu - Resim : 4
  • 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya katılan ve örgüt üyesi olduğu değerlendirilen terörist Birkoç’un kardeşi Necla Birkoç ve Elif Ersoy, Diyar Ersoy, Ercan Güneş’in izleyici olarak dağınık oturdukları aktarıldı.
  • Tüm bunlar değerlendirildiğinde hain planın aslında adliye binasına girerek vatandaşları, kamu görevlilerinin plastik kelepçe ile rehin alarak yanlarında getirdikleri manifestoyu okumak ve bu anları kamuoyu ile paylaşmak olduğu vurgulandı.
Çağlayan Adliyesi'nde öldürülen teröristlerin eylem planı deşifre oldu - Resim : 5
  • Silahlı terör örgütlerinin işleyiş pratiği göz önüne alındığında bu eylemin örgütün yurt dışında bulunan sözde merkezi komite üyeleri ve dosya kapsamında şüpheli sıfatında bulunan 10 örgüt yöneticisinin talimatı, planlama, fikir ve eylem birliği olmaksızın yapılabileceğini düşünmenin gerçekten uzak olacağı ifade edildi.