Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bebekler iyot eksikliğinde zeka geriliği riski taşıyor!

Kırıkkale’de İl Sağlık Müdürlüğü,

Kırıkkale’de İl Sağlık Müdürlüğü, “İyot eksikliğinin bebek ve çocuklardaki sağlık sonuçları çok iyi bilinmektedir. İyot eksikliği bebek ve çocuklarda beyin hasarı ve zekâ geriliğine neden olmaktadır” uyarısı yaptı.

Bebeklerde iyot eksikliğinde zeka geriliği riski

21 Ekim ‘Küresel İyot Eksikliği Bozuklukları Önleme Günü’ dolayısıyla açıklama yapan Kırıkkale’de İl Sağlık Müdürlüğü, “İyot eksikliğinin bebek ve çocuklardaki sağlık sonuçları çok iyi bilinmektedir. İyot eksikliği bebek ve çocuklarda beyin hasarı ve zekâ geriliğine neden olmaktadır” uyarısında bulundu.

Vücuttaki iyodun çoğu tiroid bezinde yer aldığının belirtildiği açıklama, “Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur ve vücut için gerekli olan hormonları salgılar. Tiroid hormonları büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. İyot ise tiroid hormonları için esas bir bileşendir. Gebe kadınlar ve küçük çocukların iyot eksikliği yönünden daha riskli gruplardır” denildi.

Açıklamada, “İyot eksikliğinin hastalıklara neden olduğu en yaygın ve bilindik klinik tablolardan biri de guatr hastalığıdır. Bu durum tiroid hormonlarının üretimindeki bozulmayla oluşur. Ayrıca gebe kadınlarda iyot eksikliği nedeniyle düşük, ölü doğum ve düşük doğum ağırlığı daha sık görülmekte ve doğan çocuklarda da ’kretenizm’ denilen hastalık görülebilmektedir” denildi.