Cumartesi, Eylül 23, 2023

Bakanlar toplantısı yarın: Masada hangi başlıklar var?

Gözler Bakanlar toplantısına çevrildi: Masada hangi başlıklar var?

Bakanlar Toplantısı, iki haftalık aranın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yarın Beştepe’de yapılacak. Ekonomideki gidişatın gündeme geleceği toplantıda memur zammının da konuşulması bekleniyor. Ayrıca toplantıda, iç ve dış politikadaki gelişmeler de ele alınacak.

Bakanlar Toplantısı yarın iki haftalık aranın ardından Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşecek. Toplantıda iç ve dış politikadaki gelişmeler ayrıntılı şekilde ele alınacak.

CNN Türk’te yer alan habere göre, toplantıda ekonominin yanı sıra İsveç başta olmak üzere bazı Batı ülkelerinde Kur’an yakma eylemleri öncelikli başlıklar arasında olacak. Ekonomideki gidişatın gündeme geleceği toplantıda memur zammının da konuşulması bekleniyor.

MASADA HANGİ BAŞLIKLAR OLACAK?

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Gündemde Rusya’nın tek taraflı süre uzatımını durdurduğu tahıl koridoru olacak. Mekanizmanın tekrar işlemesi için Türkiye’nin atabileceği adımlar görüşülecek. Tahıl koridorunda Rusya’nın çekincesine sebep olan ödeme, gemi sigortası gibi alanlarda yapılabilecekler mercek altına alınacak. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin yansımaları ele alınacak. Ayrıca Putin’in Türkiye ziyaretinin ayrıntıları da masada olacak.

MEMUR EMEKLİ MAAŞI, TOPLU SÖZLEŞMELER KONUŞULACAK

Toplantıda fahiş fiyat denetimleri ve enflasyonla mücadeleye de bir parantez açılacak. Memurların ve memur emeklilerinin mali, sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme görüşmelerindeki son durum da toplantıda değerlendirilecek başlıklar arasında olacak. 2024-2025 yıllarının zam oranlarının ele alındığı süreçte, 14 Ağustos’ta kamu işverenin ilk teklifi sunması bekleniyor. Öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın toplantıda sunum yapması bekleniyor.

DEPREM BÖLGESİNDE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER

11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinin ardından konut inşaası çalışmalarında gelinen son durum görüşülecek.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR