Pazar, Ekim 1, 2023

Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk

Dünyanın ilk sanayi şehri olan İngiltere’nin Manchester kentinde 370 yıllık tarihi olan Chetham’s Library, Orta Çağ’dan kalma ahşap mimarisi, özel koleksiyonundaki 1610 yılına ait altın işlemeli el yazması Kur’an-ı Kerim ve 120 bini aşkın basılı eserle adeta tarihe ışık tutuyor. İlk yazıldığı hali gibi duran el yazması Kur’an’ın eşsiz bir hazine olduğu da belirtiliyor.

Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 1
Manchester’da dönemin zengin tekstil tüccarı ve toprak sahibi Humphrey Chetham’ın vasiyeti üzerine 1653’te kurulan ve Ağustos 1655’te kapılarını halka açan kütüphane, yerli ve yabancı ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkarıyor.   
Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 2
Eski kitapların kokusunun sindiği tarihi kütüphane, kentteki kilisenin rahiplerini ağırlamak üzere inşa edilmiş, 1421’den kalma, kum taşından yapılmış binada yer alıyor.   
Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 3
Ağustos 1655’te kitap satın almaya başlayan kütüphane, o tarihten bu yana koleksiyonlarına yenilerini eklemeyi sürdürüyor.   
Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 4
Kütüphane, 40’tan fazla Orta Çağ el yazmasının yanı sıra yine birçok el yazması günlük, mektup, tapu, baskı ve tabloyu bünyesinde bulunduruyor. Dünyada İngilizce konuşulan ülkeler arasındaki en eski halk kütüphanesi olarak kayıtlara geçen mekanda yarısından fazlası 1850’den önce yayımlanmış 120 bini aşkın basılı eser de bulunuyor.   
Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 5
El yazmaları ve basılı eserlerin yanı sıra 17. yüzyıla ait olduğu düşünülen ahşap el matbaası, tarihi kartpostallar, şapkalar, broşürler ve posterlerin yer aldığı kütüphane, çalışma ve araştırma için önemli bir merkez olmasının yanı sıra dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyor.   
Anglosakson coğrafyadan dünya tarihine yolculuk 6
Çok sayıda özel koleksiyona ev sahipliği yapan bu eski halk kütüphanesinde 1610 yılına ait, sayfa kenarları altın işlemeli, el yazması, orta büyüklükte bir Kur’an-ı Kerim de bulunuyor.
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR