Cumartesi, Eylül 30, 2023

Altın yatırımcılarını ters köşeye yatırdı! Gram altında 1880 TL için tarih verildi

Altın fiyatları yatırımcıyı tepetaklak etti. Peş peşe rekorlar kıran altın fiyatları piyasalardan gelen veriler doğrultusunda gerilemeye başladı. Diğer taraftan uzmanlardan altın fiyatları ile ilgili çarpıcı uyarılar geldi. Uzmanlar 1880 TL düzeyini işaret ederek tarih verdi. Peki altın fiyatlar ne kadar düşecek? 3 Ağustos güncel altın fiyatlarında son durum ne?

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 1

Yatırımcılar altın, dolar ve borsayı yakından takip ediyor. Uzmanlar piyasalarla ilgili değerlendirmeler yaparken 3 Ağustos 2023 altın fiyatlarında son durum ne? Gram altın, çeyrek altın ne kadar? Dolar ve euro yükseldi mi? İşte uzmanların yorumları ve piyasalarda son durum…

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 2

Ata Yatırım Hazine Müdürü Yalaz Özkanlı piyasayla ilgili tahminlerini açıkladı. Özkanlı’nın değerlendirmesi şu şekilde:

“Gram altında, dolar kurunun seyrinin önemli bir yeri olsa da dolar endeksi ve buna bağlı olarak küresel gelişmeler fiyatlanmalarda önemli bir etken olarak görülüyor.

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 3

İçeride dolar kurunda görülen yataya yakın seyir gram altında sınırlı bir katkı verdiğini düşünmekteyiz. Küresel piyasalarda, ABD istihdamında görülen güçlü seyrin devam etmesi cuma günü alacağımız tarım dışı istihdam verisi öncesinde dolar endeksini güçlendiriyor ve emtia grubunda baskı yarattığı görüşündeyiz.

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 4

1800 TL’YE İŞARET ETTİ
Kısa vadede 1680 TL seviyesinin önemli bir destek olduğunu düşünüyoruz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1730 TL tekrar test edilebilir. Orta vadede ise 1652 TL’ye kadar pozisyonların korunabileceğini bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1800 TL seviyesinin hedefleneceğini görüşündeyiz.

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 5

DOLAR KURUNDA NE OLUR?
Kısa vadede bu güçlenmeyi tekniksel bir hareket olarak görebiliriz. Makro gelişmelerde ise Fed’in faiz artırım beklentisinin az da olsa masada hala olması, Fed yetkililerinden gelen enflasyon vurgusu ve Japonya Merkez Bankası BOJ’un tahvil alımlarına yönelik almış olduğu kararın ABD 2 yıllık tahvil getirilerinin yükseltmesi etkisi olarak sıralayabiliriz. İçeride dolar kurunda ise stabilizasyon sürecinin etkin olduğu görüşündeyiz.

527

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 6

BORSADA REKOR SERİSİ DEVAM EDER Mİ, YAKIN ZAMANDA BİR KAR SATIŞI BEKLİYOR MUSUNUZ?
Borsa İstanbul’da Türk Lirası bazlı olarak rekor seviyeleri takip ediyoruz ancak dolar bazlı grafiklerde hala geride olduğumuzu düşünmekteyiz. Borsamızda şu an kar satışı gerektirecek bir gelişme olmasa da Türk Lirası cinsinden gelmiş olduğumuz noktalar bu soruyu sürekli olarak gündeme getiriyor.

627

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 7

Kar satışları sorusu hep gündeme gelse de ve zamanı konusunda bir tahminde bulunmak her zaman zor olduğunu düşünüyoruz. Borsa İstanbul’un katalist etkilerine baktığımızda kar satışları olsa bile bunun endeks için bir alım fırsatı olabileceğini değerlendirmekteyiz.

727

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 8

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Altın fiyatlarında, yönü, ağırlıklı olarak ABD getiri beklentileri belirlemeyi sürdürüyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’de kişisel harcamalar verisinin ılımlı, büyüme verisinin ise güçlü gelmesi, ekonomide yumuşak bir iniş senaryosunu destekler nitelikteydi.

827

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 9

Diğer yandan, Avrupa tarafında ekonomik faaliyetin, sıkılaşan para politikasına karşı aynı derecede dayanıklı kalmadığını gözlemliyoruz.

Bu çerçevede, ECB yetkililerinden gelen, “Avrupa Merkez Bankası için faiz artışlarında sona gelinmiş olunabileceğine dair ifadeler”, piyasa açısından önemli ve etkili oldu ve ABD Dolarının küresel olarak değerlendiği, Dolar Endeksinin 102,5 seviyesinin üstüne yükseldiği bir hafta yaşadık.

927

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 10

Güçlenen Dolar, altın fiyatları üzerinde de baskısını hissettirdi; gelen güçlü ABD özel sektör istihdam verisinin ardından ons altın fiyatlarının yeniden önemli bir destek olarak öne çıkan 1.935 Dolar seviyesine doğru gerilediğini görüyoruz.

1027

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 11

“CUMA GÜNÜ İÇİN OLUMLU SÜRPRİZ”
Sıra dışı gelişmeler yokluğunda, ABD getiri eğrisinin önümüzdeki günlerde de hem Dolar Endeksi hem altın fiyatları için, belirleyici olmayı sürdürmesini bekleyebiliriz. Bu süreçte, ABD’den gelecek ISM ve fabrika siparişleri verileri ile özellikle Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi yakından izlenecek. Tarım dışı istihdam için piyasa beklentisi, ABD ekonomisinin 200.000 adet yeni iş yaratmış olması yönünde, ancak açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin güçlü gelmesi, Cuma günü için olumlu sürpriz ihtimalini artırmış oldu.

1127

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 12

Güçlü bir veri, ‘getiri eğrisi’nin kısa vadelerde yükselmesine neden olarak, Dolar’da güçlenme eğilimini destekleyecek ve altın açısından olumsuz olacaktır. Yurt içinde ise, atılan ortodokslaşma adımları ve gerçekleştirilen hem parasal hem niceliksel sıkılaşmanın ardından, CDS’in 400 seviyesine kadar gerilediği, döviz kurlarının istikrarlı seyrettiği bir süreç yaşıyoruz.

1227

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 13

Merkez Bankasının son enflasyon raporu ile ortaya koyduğu enflasyon tahminleri ve dezenflasyon yol haritası, uzun süre sonra yabancı yatırımcının yeniden yurt içi piyasalarda boy göstermesine ön ayak olan olumlu gelişmeler olarak öne çıktı. Diğer yandan, alınan bu makro ihtiyati tedbirler sonrası TL mevduat faizlerinde son dönemde yaşanan kayda değer düşüş, Borsa İstanbul pay piyasasını yeniden en cazip yatırım hedeflerinden biri haline getirmiş oldu.

1327

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 14

Beklenmedik içsel veya dışsal olumsuz gelişmelerin yokluğunda, zaman zaman düzeltme hareketleri yaşansa da borsada seyrin olumlu kalmasını bekliyoruz.”

1427

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 15

İSLAM MEMİŞ ACEMİ YATIRIMCILARI UYARDI: AĞUSTOS’TA SADECE PROFESYONELLER KAZANACAK
Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yatırımcıları uyaran İslam Memiş, “Nefsiniz kabarmasın, Ağustos’ta sadece profesyoneller kazanacak” ifadelerini kullandı. Borsa’da yaşanan rallilerin, acemi yatırımcının iştahını kabarttığını söyleyen Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Bugüne kadar hisse senedi alım satımı yapmayanlar, yeni girenler dikkat etmeli. Ağustos ayında da yine profesyonel yatırımcıların kazanacağı bir ay olacak. Yükselişler sizi yanıltmasın, zarar olabilir.

1527

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 16

Destek almanız gerekiyor. Bir oyun piyasası olmadığını, ters pozisyonda girenin aylarca beklemek zorunda kalabileceğini sık sık dile getirdim.

1627

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 17

Yıl içinde 7450, 7700 puan olacaktır. Hem dolar hem TL bazlı rekorlar gelebilir ancak aşağıda alanlar var. Zirve noktaları çabucak kırıyoruz çünkü.”

1727

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 18

DOLAR ENFLASYON SONRASI ATAK YAPACAK
Dolar kurunun enflasyon sonrasında yükselişe geçebileceğini vurgulayan İslam Memiş, “Bu hafta içeride enflasyon var. Enflasyonun yüksek gelmesini bekliyorum. Yukarı yönlü hareketleri görünce dolar mutlaka buna tepki verir diye tahmin ediyorum.

1827

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 19

Cuma günü ise ABD’de tarım dışı istihdam verisi var. Bu da dolar endeksi için önemli bir veri. Dolar endeksinde 102 direnç, aşağıda 100 dolar destek seviyesi var. 2 dolar aralığında dengelenmeyi sürdürebilir.” ifadelerini kullandı.

1927

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 20

“GRAM ALTIN DÜŞÜYOR DİYE BEKLEYENLER”
Ons altında düşüşlerin kalıcı olmayacağını Ağustos ayı içerisinde 2.000 doların test edileceğini belirten Memiş, “Gram altın TL fiyatı ekranlarda 1700’lerde. Gram altında da düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum.

2027

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 21

“NASILSA DÜŞÜYOR DİYE DÜŞÜNENLER VARSA RİSK ALINABİLİR”
1700-1680’in değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettim. Yukarıda yükseliş için alanımız var. 1880 lira yıl sonuna kadar aralıklar var. Gram altın TL’deki düşüşler alım fırsatı. En azından biraz daha beklerim, nasılsa düşüyor diye düşünenler varsa risk alınabilir. En azından yüzde 50 alım yapılabilir” diye konuştu.

2127

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 22

3 AĞUSTOS 2023 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI
Gram altın ne kadar?

Gram altın alış: 1.676,70 TL
Gram altın satış: 
1.677,01 TL

2227

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 23

Çeyrek altın ne kadar?

Çeyrek altın alış: 2.742,00 TL
Çeyrek altın satış: 2.781,00

2327

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 24

Cumhuriyet altın ne kadar?

Cumhuriyet altın alış: 10.960,00
Cumhuriyet altın satış: 11.073,00

2427

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 25

Tam altın ne kadar?

Tam altın alış: 10.881,98
Tam altın satış: 11.093,66

2527

Altın yatırımcıyı ters köşe yaptı! İslam Memiş gram altında 1880 TL için tarih verdi - Resim: 26

3 AĞUSTOS DÖVİZ KURLARINDA SON DURUM

DOLAR/TL

Dolar alış: 26,9669 TL
Dolar satış: 
26,9732 TL

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR