Cumartesi, Eylül 30, 2023

Adalet Bakanı Tunç’tan ‘nafaka’ açıklaması: Aile arabuluculuğu yeniden gündemde

Bakan Tunç'tan 'nafaka' açıklaması: Aile arabuluculuğu yeniden gündemde

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1 Kasım’da düzenleyecekleri sempozyum ile aile hukuku konusunu yeniden masaya yatıracaklarını belirterek, sempozyumda tüm mağduriyetleri ele alacaklarını söyledi. Arabuluculuk kavramını daha da genişletip ‘aile arabuluculuğunu’ da bu kapsamda ele almak istediklerini belirten Bakan Tunç, ‘Boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırmamız gerekir’ ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kanal 7 canlı yayınında nafaka düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, 1 Kasım’da ‘aile hukuku’ konulu bir sempozyum düzenleyeceklerini bu konunun orada masaya yatırılacağını belirtti.

Kira uyuşmazlıklarındaki arabuluculuk dönemine değinen Tunç, bu kapsamın daha da genişletileceğini ve ‘aile arabuluculuğunu’ da ele almak istediklerini söyledi. Bakan Tunç, ’10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir’ ifadelerini kullandı.

‘AİLE ARABULUCULUĞU’ YENİDEN GÜNDEMDE

Eylül’den itibaren kira hukukunda da zorunlu arabuluculuğu getirdiklerini hatırlatan Bakan Tunç, artık arabuluculuğa başvurmadan dava açılamayacağını belirtti. Tunç, arabuluculuğun, dava süreçlerinde zaman tasarrufu sağladığını, yargının iş yükünü azalttığını ifade ederek, arabuluculukla, dostane bir şekilde olayların çözüme kavuşmasının sağlandığını söyledi.

Bakan Tunç, ‘1 Eylül’den itibaren geçtiğimiz 16 günde yaklaşık 14 bin civarında arabulucuya başvuru oldu. Bunun 12 bin küsuru kirayla ilgili, diğerleri de diğer davalarla ilgili. Kira ile ilgili özellikle bir çok ilden bize anlaşma örnekleri geliyor hatta anlaşma videolarını fotoğraflarını gönderenler de var’ dedi.

Ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmazlıkların yargıya intikal etmeden dostane bir şekilde çözülmesini sağlamayı amaçladıklarını anlatan Bakan Tunç, yeni dönemde arabuluculuğun kapsamını daha da genişleteceklerini ve ‘aile arabuluculuğunu’ da bu kapsamda ele almak istediklerini kaydetti.

‘BOŞANMA DAVASIYLA TAZMİNAT, NAFAKA KONULARINI AYIRMAMIZ GEREKİR’

Adalet Bakanı Tunç, ‘Nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı?’ sorusu üzerine, bu konunun uzun süredir tartışıldığını söyledi. 1 Kasım tarihinde ‘aile hukuku’ üzerine bir sempozyum düzenleyeceklerini belirten Tunç şu ifadeleri kullandı:

“Önceki haftalarda ‘Aile hukukunu baştan sona ele alacağız’ dediğimde hemen birileri devreye girdi, ‘Medeni Kanun değişiyor mu?’ Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM’deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var. Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tüm mağduriyetleri ele alacak bir sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi öncülüğünde yapılacağını, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının da sempozyuma davet edileceğini bildirdi.

Yurt dışından akademisyenler, istinaf ve yüksek yargıdan uzmanların katılacağı sempozyumda, aile hukukunun enine boyuna inceleneceğini belirten Tunç, “İhtiyaçlar, eleştiriler, bu anlamda yeni duruma göre çözüm önerilerimiz ne olur, etraflıca aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız. Sil baştan deyince yanlış anlaşılıyor.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR