Cumartesi, Eylül 30, 2023

ABD duyurdu: IŞİD lideri Suriye’de öldürüldü

ABD hükümeti, hava saldırısının 7 Temmuz Cuma günü yapıldığını ve Rus uçaklarının saldırıyı engellemek için girişimde bulunduğunu açıkladı.

“DEAŞ SADECE BÖLGE İÇİN DEĞİL, BÖLGENİN ÇOK ÖTESİNDE BİR TEHDİT”

CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “DEAŞ’ın bölge genelinde yenilgiye uğratılması konusunda kararlı olduğumuzu açıkça ifade ettik. DEAŞ sadece bölge için değil, bölgenin çok ötesinde bir tehdit oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

“RUS UÇAĞININ TACİZ ETTİĞİ MQ-9 İHA’SIYLA VURULDU”

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, saldırının MQ-9 İHA’sıyla düzenlendiği, bu İHA’nın Rus uçağı tarafından taciz edilen İHA olduğu belirtildi. Açıklamada, “Bu saldırıda herhangi bir sivilin öldüğüne dair bir belirti yoktur ve koalisyon bir sivilin yaralandığına dair raporları değerlendirmektedir. Bu, DEAŞ’ın terör saldırıları planlama ve gerçekleştirme kabiliyetini bozacak ve azaltacaktır. Ancak CENTCOM’un Irak ve Suriye’deki ortak güçlerle birlikte DEAŞ’a karşı yürüttüğü operasyonlar, örgütün kalıcı bir yenilgiye uğratılması amacıyla devam edecektir. Cuma günkü saldırı, Rus uçakları tarafından taciz edilen aynı MQ-9 tarafından gerçekleştirildi” denildi.

ABD, 7 Temmuz’da gerçekleştirilen Suriye’deki operasyonda IŞİD’in lideri Usame El Muhacir’in öldürdüğünü duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Usame el-Muhacir adlı IŞİD terör örgütü liderinin Suriye’nin doğusunda, 7 Temmuz’da düzenlenen saldırıyla öldürüldüğünü açıkladı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR