Cumartesi, Eylül 30, 2023

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın kemer Yusuf Can’ın oldu!

Türk ata sporu Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 662.’sinde başpehlivanın kim olacağı merakla bekleniyor. İsmail Balaban ile Yusuf Can Zeybek arasında gerçekleştirilen 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlık unvanını kazanan Yusuf Can Zeybek oldu.

662 yıldır devam eden Türk ata sporu olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 662.’sinde başpehlivanın belli olacağı dünyanın en uzun soluklu organizasyonunda adaylar yarıştı.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer Yusuf Can'ın oldu! - Resim : 1

Meydan başhakemlerinden Kocaeli bölgesinden Olgay İnce’nin yönettiği tarihi müsabaka, İsmail Balaban’ın ataklarıyla başlayarak, Yusuf Can Zeybek, müsabakanın büyük bölümünü İsmail’in kasnağa ataklarını savuşturmakla geçirdi.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer Yusuf Can'ın oldu! - Resim : 2

Karşılaşmanın 14. dakikasında kaşı açılan Yusuf Can Zeybek’e müdahale için sağlık ekipleri çayıra çağrıldı sonrasında ise müdahale sırasında kısa süre duran güreş yeniden başladı.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer Yusuf Can'ın oldu! - Resim : 3

Müsabakanın 23. dakikasında İsmail Balaban’ın kasnaktan rakibinin bacağını yakalaması heyecanı yükseltti ancak Yusuf Can Zeybek’in atağı bertaraf etmesiyle güreş normal seyrine döndü.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer Yusuf Can'ın oldu! - Resim : 4

Normal sürenin bitimine on dakika kala Yusuf Can Zeybek’e pasif güreştiği gerekçesiyle ihtar verildi. Bu karardan sonra güreş biraz daha hareketlense de 40 dakikalık normal sürede yeniş çıkmaması nedeniyle “altın puan” da denilen puan alanın kazanacağı bölüme geçildi.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer Yusuf Can'ın oldu! - Resim : 5

Güreşe başlamadan başpehlivanların birbirine sarılmaları seyirciden büyük alkış aldı. Müsabakanın 49’uncu dakikasında ise Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban’ın dalmasından faydalanarak rakibini bacağından yakalayıp düşürerek arkasına geçti ve aldığı puanla başpehlivanlığı kazanmayı başardı.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR