Cumartesi, Eylül 23, 2023

Yüzme havuzuna girenler dikkat! Bu uyarı size…

Güven Hastanesi Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Yakup Ekmekçi, sıcak havalarda havuz kullanımlarında yoğunluk yaşandığını belirterek, “Özenle temizlenmeyen ve bakım kurallarına dikkat edilmeyen havuzlar sağlık açısından pek çok riski beraberinde getiriyor. Bu risklerin başında da idrar yolu enfeksiyonları geliyor.” ifadelerini kullandı.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 1

Güven Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ekmekçi, sıcak havalardan bunalanların yaz aylarında havuzlara koşmasıyla havuz kullanımlarında yoğunluğun arttığını belirtirken pek çok kişinin kullanmasıyla birlikte özenle temizlenmeyen ve bakım kurallarına dikkat edilmeyen havuzlarda sağlık açısından pek çok riskin bulunduğunu ifade etti.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 2

Risklerin başında idrar yolu enfeksiyonlarının geldiğini belirten Ekmekçi, idrar yolu enfeksiyonun genellikle hijyenik olmayan ve ortak kullanılan havuzlar nedeniyle ortaya çıktığını bildirdi.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 3

Ekmekçi, enfeksiyonların, idrar yoluna yapılan operasyonlar, diyabet hastalığı, bağışıklık sistemi yetersizliği gibi nedenlerden de kaynaklanabildiğini belirtti.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 4

İdrar yolu enfeksiyonun belirtilerini ise “idrarda yanma, sık idrara çıkma, bazen kötü kokulu ve bulanık idrar yapma, kanlı idrar, yüksek ateş, bel ve kasık ağrısı.” şeklinde sıraladı.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 5

İdrar yolu enfeksiyonunun, idrar yollarının çeşitli mikroorganizmalar ile enfekte olması hali olduğunu bildiren Ekmekçi, “İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere göre daha sık görülüyor. Ayrıca yaşlılarda idrar yollarının normal yapısal bütünlüğünün bozulması idrar yolu enfeksiyonu için bir risk faktörüdür. Bunun dışında tıbbi nedenlerle idrar yollarında idrar sondası bulunanlarda da enfeksiyon daha fazla görülebilir.” ifadelerini kullandı.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 6

Prof. Dr. Yakup Ekmekçi, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde öncelikli olarak hekim tarafından uygun görülen bir antibiyotik tedavisinin başlandığını belirtti.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 7

Çoğu zaman ayaktan antibiyotik tedavisinin yeterli olduğunu ifade eden Ekmekçi, şunları kaydetti:

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 8

“Enfeksiyonu ciddi olan veya genel durumu bozuk olan yaşlı ya da bağışıklık sistemi zayıf hastalarda hastaneye yatış gerekebilir. Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda bu durumun araştırılması gerekebilir. Sık enfeksiyona neden olabilecek yapısal idrar yolu bozukluklarının varlığında bazen cerrahi müdahalede gerebilir.

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 9

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmak için bazı tedbirlerin alınması gerekiyor. Öncelikle hijyeninden emin olunmayan havuz ve lavabo gibi alanları kullanmamak yararlı olacaktır. 

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 10

Ayrıca sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren hastaların, havuza girdikten sonra idrar yapması önerilebilir. 

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 11

Bunun yanında özellikle kadın hastaların temizlik amacıyla genital bölgelerini sabun, duş jeli gibi kimyasal ürünlerle fazla miktarda travmatize ederek yıkamaları tavsiye edilmez. Bu işlem mevcut yararlı bakteriyel floranın bozulmasına neden olarak enfeksiyon riskini artırabilir.”

Yüzme havuzlarına girenler dikkat! Bu uyarı sizin için - Resim: 12
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR