Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yönetmen Mesut Uçakan’nın açık mektup yazdığı Mehmed Kısakürek vefat etti!

Mehmed Kısakürek son yolculuğuna

Mehmed Kısakürek son yolculuğuna uğurlandı

Şair ve yazar Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek son yolculuğuna uğurlandı.

Mehmed Kısakürek son yolculuğuna uğurlandı

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, cenaze namazını kıldırdıktan sonra yaptığı konuşmada, “Biz ebedi bir ahiret alemine inanmış müminleriz. Bu fani, yok olacak alemden ebedi olan aleme azığımızı alarak yola çıkacağız. Bugün yolcumuz merhum üstadımız Necip Fazıl Kısakürek Beyefendi’nin mahdumu Mehmed Kısakürek Beyefendi. Allah yolculuğunu asan, menzilini mübarek, derecesini ali, makamını cennet eylesin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan taziye mesajı

Arpaguş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cenazeye katılanlara selamlarını, merhuma da rahmet dileklerini ilettiğini belirterek, cemaatten Kısakürek için helallik istedi.

Mehmed Kısakürek’in babası Necip Fazıl Kısakürek’in yanına defnedileceğini ifade eden Arpaguş, “Bu dünyadan ne haber getirdi diye sorulacak olursa belki söyleyebileceğimiz tek şey, Üstadın hayatında çok önemli yeri olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin artık bir cami olduğu ve müminlerin orada secde ettiği haberini götürürse hem onun ruhunu muazzez etmiş olur hem de bizlerden hayırlı bir haberle gitmiş olur.” diye konuştu.

Kısakürek’in naaşı, kılınan cenaze namazının ardından dualarla omuzlara alındı ve Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına götürülerek babasının yanına defnedildi.

Eyüp Sultan Camisi’nde öğlen namazının ardından düzenlenen cenaze törenine, Kısakürek ailesi ve yakınları, Necip Fazıl Kısakürek’in torunu ve Basın Yayın Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi Emrah Kısakürek’in yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, İstanbul Valisi Davut Gül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı İsrafil Kuralay, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve YAYFED Başkanı Münir Üstün, eski milletvekilleri Hüseyin Kansu, Yaşar Karayel ve Taner Yıldız’ın da arasında bulunduğu siyaset, edebiyat, kültür ve sanat dünyasından pek çok kişi katıldı.

Mehmed Kısakürek kimdir?

Büyük Doğu Yayınları sahibi, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı (NFKKAV) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek, 1943’te İstanbul Çengelköy’de dünyaya geldi.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayarak Güzel Sanatlar Akademisinden mezun olan Kısakürek, özel sektörde çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra babası Necip Fazıl’ın yanında eser ve Büyük Doğu Dergi kapaklarını tasarladı, eserlere editörlük yaptı.

Mehmed Kısakürek, 1973’te Büyük Doğu Yayınlarını babasının emriyle kurdu ve vefatına kadar yayınevinin başında Necip Fazıl eserlerinin okuyucuyla buluşması için gayret gösterdi.

NFKKAV’nın 2015’teki kuruluşundan bu yana mütevelli heyeti başkanı olan Kısakürek’in çok sayıda Necip Fazıl Kısakürek derlemesi bulunuyor.

Yönetmen Mesut Uçakan’nın Mehmed Kısakürek’e yazdığı işte o açık mektup

  Yönetmen Mesut Uçakan'dan Mehmed Kısakürek'e açık mektup

“Sevda Kuşun Kanadında” dizisinin genel yönetmeni Uçakan, “Bu medya üzerinden konuşmalarla, beni incitiyorsunuz ama eminim siz de çok inciniyorsunuzdur. Üç günlük dünya, değer mi?” dedi.

TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşan “Sevda Kuşun Kanadında” dizisinin genel yönetmeni Mesut Uçakan, dizide merhum şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Muhasebe” şiiri izinsiz okunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunan Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek’e Twitter hesabından açık mektup yayımladı.

Uçakan, mektubunda, “Mehmet Bey, canım ağabeyim, bizi mahkemeye vermişsiniz, eyvallah. Üstad’ın bir şiirini kullandık, ‘Telifi neyse ödeyelim’ dedik, reddettiniz, ona da eyvallah.” ifadelerini kullandı.

Mahkemenin takdir edeceği karara itiraz etmeyeceğini aktaran Uçakan, mektubunda şunları kaydetti:

“Üstad’ı canlandırmama da kızmışsınız. Tamam, mahkemenin o konuda vereceği karara da hürmetimiz sonsuz. Ama, anlayamadığım bir şey var, kim haklı, kim haksız, bunu, hukuk üzerinden centilmence yürütmek varken, niye savcılığa verdiğiniz dilekçeyi alelacele medyaya verip, yaygara çıkarıyorsunuz? Bu size ne kazandıracak? Bunun, yürüyen bir dosyada yargıyı manipüle etmek anlamına geldiğini bir hatırlatan çıkmıyor mu? Keza, attığınız tweetlerde sürekli şahsıma hakaret etmenizin, hem hukuka hem de centilmenliğe uymadığını söyleyen yok mu hiç? Bu medya üzerinden konuşmalarla beni incitiyorsunuz ama eminim siz de çok inciniyorsunuzdur. Üç günlük dünya, değer mi?”

Mehmed Kısakürek’ten “öfkeli ve saldırgan” davranışlarda bulunmaması ricasında bulunan Uçakan, mektubunu “Bu hakaretleri bırakınız. Sakin şekilde mahkemeyi bekleyelim. Saygılarımı sunarım.” şeklinde sonlandırdı.