Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapay zeka ile 10 yıl önceden kalp krizi uyarısı

Tomografiyle yapılan taramaların küçük

Tomografiyle yapılan taramaların küçük daralmaları tespit etmedeki başarısızlığı nedeniyle birçok hastanın daha sonra kalp krizinden ölmesi sorununda yapay zeka devreye girecek. 3 binden fazla kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları yapay zekanın 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskini doğru bir şekilde tahmin edebileceğini gösterdi.

10 yıl önceden kalp krizi ikazı

İngiltere’de yapılan bir araştırma yapay zekanın bir kişinin gelecek 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskini tahmin etmek için kullanılabileceğini ortaya koydu. İngiliz Kalp Vakfı’nca finanse edilen ve Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışma, koroner bilgisayarlı tomografi tarama sonuçlarının yapay zeka ile nasıl iyileştirilebileceğini araştırdı. Bu taramalar damarlardaki tıkanıklıkları veya daralmaları tespit etmek için kullanılıyor.

Damarlarda “önemli” daralma görülenlerin ciddi bir kalp krizi geçirme olasılığının daha yüksek olduğu biliniyor. Ancak araştırma sonuçları, damarlarda önemli daralma olmayan hastaların da ölümcül kalp krizi geçirdiğini gösterdi. Üstelik bu riski taşıyan hasta sayısının, önemli daralma görülen hastalara göre iki kat fazla olduğu anlaşıldı.

Göğüs ağrısıyla hastaneye başvuranların genellikle rahatlatılarak evlerine gönderildiğini belirten araştırma ekibinin başındaki Prof Charalambos Antoniades, çalışmada bu şekilde evlerine gönderilen bazı hastaların kalp damarlarında herhangi bir hastalık belirtisi olmasa bile, önümüzdeki on yıl içinde kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

“Burada, hekimlere doğru bir risk tablosu sunmanın birçok kalp hastasının tedavi sürecini değiştirebileceğini ve potansiyel olarak iyileştirebileceğini gösterdik,” diyen Prof Antoniades, yapay zeka kullanımının kalp krizinden kaynaklanan binlerce ölümün önüne geçmede yardımcı olacağını vurguladı.

YAPAY ZEKA NASIL KULLANILDI?

İngiliz Kalp Vakfı’na göre, ülkede her yıl yaklaşık 350 bin kişiye kalp rahatsızlıkları dolayısıyla bilgisayarlı tomografiyle tarama yapılıyor, ancak taramaların küçük daralmaları tespit etmedeki başarısızlığı nedeniyle birçok hasta daha sonra kalp krizinden yaşamını yitiriyor. Araştırmacılar, İngiltere’deki sekiz hastanede rutin kalp tomografisinden geçen ve ortalama takip süresi 2,7 yıl olan 40 binden fazla hastanın verilerini analiz etti.

Yapay zeka ise yaklaşık sekiz yıl boyunca 3 binden fazla hasta üzerinde test edildi ve teknolojinin kalp krizi riskini doğru bir şekilde tahmin edebildiği görüldü. Yapay zeka tarafından oluşturulan risk skorları daha sonra 744 hasta için sağlık görevlilerine sunuldu ve sonuç olarak yüzde 45’inin tedavi planları hekimler tarafından değiştirildi.