Pazar, Ekim 1, 2023

Uzmanlar ikaz etti: İstanbul’da sıcaklık 40 dereceyi aşacak!

Yaz ayının gelmesiyle beraber sıcaklıklar rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Uzmanlar, Afrika’dan gelen yeni sıcak hava dalgasının etkili olacağı Marmara Bölgesi’nde hafta sonu kavurucu sıcaklıkların yaşanacağını belirtti. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, tarihin sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirterek İstanbul’da hissedilen sıcaklıkların 40 dereceyi aşacağını ifade etti.

Uzmanlar uyardı: İstanbul'da sıcaklık 40 dereceyi aşacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Afrika’dan gelen yeni bir sıcak hava dalgasının Marmara Bölgesi’nde etkili olacağını ve hafta sonu kavurucu sıcakların yaşanacağını belirterek, kuzey yarım kürede tarihin sıcaklık rekorlarının kırıldığını söyledi.

Sıcaklıkların artmasındaki en önemli nedenin küresel ısıtma olduğunu belirten Toros, “Haziran, sıcaklık rekorlarının yaşandığı bir ay oldu. Kuzey yarım kürede birçok ülkede sıcaklık rekorları kırıldı. Ülkemiz de bu sıcaklıklardan etkileniyor” dedi.

“EN DÜŞÜK SICAKLIK 35 DERECE ÖLÇÜLECEK”

Prof. Dr. Toros, küresel ortalama sıcaklığın 3 Temmuz’da rekor seviyeyi gördüğüne işaret ederek, “Yaklaşık 10 gün önce ülkemiz sıcak havanın etkisi altına girmiş ve ardından hava serinlemişti. Ülkemize Afrika’dan yeni bir sıcak hava dalgası geldi. Yeni sıcak hava dalgası Marmara Bölgesi’nde etkili olacak. Sıcaklık nedeniyle cumadan itibaren bölgede en düşük sıcaklık 35 derece ölçülecek” diye konuştu.

Toros, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre, pazar günü sıcaklıkların İstanbul ve Tekirdağ’da 35, Edirne ve Çanakkale’de 40, Balıkesir’de 41, Bursa’da 38, Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya’da 39 dereceye kadar çıkacağını aktardı.

İstanbul’da sıcaklığın cuma 35, cumartesi 34, pazar 35, pazartesi 31 ve salı günü de 32 derece olacağını kaydeden Toros, “Özellikle bağıl nemden dolayı İstanbul’da hissedilen sıcaklık 40 dereceyi aşacak. Önümüzdeki 1 hafta boyunca Marmara Bölgesi’nde sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde olacak” ifadelerini kullandı.

“SU TÜKETİMİ ARTIRILMALI”

Sıcak havadan korunmanın önemli olduğuna dikkati çeken Toros, yurttaşların sıcak hava şartlarına uygun giyinerek hem rahatlayabileceğini hem de sağlıklarını koruyabileceğini kaydetti.

Toros, vücuttaki su kaybını azaltmak için de su tüketiminin artırılması gerektiğini söyledi.

“BARAJLARDA SU SEVİYESİ AZALACAK”

İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi ve meteoroloji mühendisi Güven Özdemir ise Güney Avrupa ve Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının Marmara Bölgesi’nde sıcaklıkları artırdığını dile getirdi.

İstanbul’da sıcaklığın 35 derece civarında olacağını belirten Özdemir, “Buharlaşmayla beraber İstanbul’a su sağlayan barajlarda su seviyesi azalacak. Ayrıca su kullanım oranı da bu dönemde yükselecek. Bu nedenle vatandaşların suyu tasarruflu kullanmaları bu dönemde çok önemli” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR