Perşembe, Haziran 1, 2023

Uzm. Dr. Servet Karaca yazdı: YAZ MEVSİMİNDE BURUN AMELİYATI OLUNUR MU?

    Burun ameliyatı olmayı düşünen hastaların merak ettiği konulardan birisi de yazın ameliyat olmanın herhangi bir sakıncası olup olmadığıdır.

Toplumda “yazın ameliyat olunmaz” algısı ön planda olsa da yazın ameliyat olmakta tıbbi açıdan herhangi bir sakınca yoktur. Toplumda ‘yazın ameliyat olunmaz’ algısının altında, ‘yazın daha fazla kanamam olur’ veya ‘yazın burnum daha çok şişer’ gibi düşünceler mevcuttur.

Literatürde bu konuda herhangi bir bilgi yoktur ve yaz mevsiminde yapılan ameliyat ile kış mevsiminde yapılan ameliyatlar karşılaştırıldıklarında komplikasyon açısından her iki mevsimde bir fark görülmemiştir.

   Ameliyat olmayı düşünen hastaların yaz mevsiminde en çok dikkat etmeleri gereken konular farklıdır. Örneğin ameliyat olduktan hemen sonra tatil planı yapılmamalıdır. Yaklaşık 1 ay boyunca yaralar tam olarak kapanmayabileceğinden dolayı, denize ve özellikle havuza girmek sakıncalı olabilir. Özellikle havuz suyu denize nazaran daha fazla mikroorganizma barındırdığından kesinlikle ilk 1ay havuza girilmemelidir.

Ameliyatı yazın olmayı düşünen hastaların tatil planlarını bu bilgiler ışığında yapması daha uygun olacaktır. Bununla birlikte yazın güneş ışınları oldukça dik olarak yeryüzüne inmekte ve yoğun ultraviole ışın içermektedir. Bu ışınlara uzun süre maruziyet iyileşme problemleri oluşturabilir. Bu yüzden güneşe uzun süreli maruziyetten kaçınmalı, güneş koruyucu kremler yaklaşık 6 ay kullanılmalıdır. Güneşlenme esnasında da yüzün güneşle direk temasından kaçınılmalıdır.

Ek olarak belirtmek gerekirse; gözlük kullanımı ilk 3 ay kesinlikle olmamak kaydı ile yaklaşık 6 ay kadar kısıtlandığı için güneş gözlüğü kullanımını ameliyat sonrası önermiyoruz. 3 aydan sonra buruna aşırı baskı yapmayan gözlükler kısa süreli olarak takılabilinir. Hastaların bu hususlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

Özet olarak, yaz mevsiminde ameliyat yapılması ile diğer mevsimlerde ameliyat yapılması arasında tıbbi olarak herhangi sakınca yoktur.

Hastalar gönül rahatlığı ile yaz mevsiminde de ameliyat olabilir.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR