Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Son Dakika! Adalet Bakanlığı açıkladı! Hrant Dink’în katili Ogün Samast neden tahliye edildi?

Son Dakika: Adalet Bakanlığı,

Son Dakika: Adalet Bakanlığı, 19 Ocak 2007’de Hrant Dink‘i öldüren ve dün tahliye edilen Ogün Samast hakkında açıklama yaptı. Bakanlık yaptığı açıklamada “5275 sayılı kanun hükümlerine göre cezası infaz edildi.” ifadelerini kullandı.

Son Dakika! Adalet Bakanlığı'ndan Hrant Dink'în katili Ogün Samast açıklaması! Neden tahliye edildi?
  • Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007’de Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki gazetenin binası önünde Ogün Samast tarafından öldürüldü.
Hrant Dink
Hrant Dink
  • Katil Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun Otogarı’nda yakalandı. 
  • Samast’ın yakalanması sonrası jandarmalar eşliğinde Türk bayrağıyla verdiği poz tartışma konusu oldu. 
Ogün Samast'ın yakalanması sonrası çekilen bu fotoğraf tartışma yaratmıştı
Ogün Samast‘ın yakalanması sonrası çekilen bu fotoğraf tartışma yaratmıştı
  • Ogün Samast, dün cezasını çektiği Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.
  • Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığınca tanzim edilen 16 Haziran 2021 tarihli müddetnamede, şartla tahliye tarihi 19 Şubat 2023, bihakkın tahliye tarihi ise 7 Aralık 2034 olarak hesaplandı.
  • Müddetnameye göre, Samast’ın denetimli serbestlikten yararlanmak için değerlendirmeye alınacağı tarih 19 Şubat 2022 olarak belirlendi.
  • Ogün Samast hakkında dün, şartla tahliye işlemi başlatılması için idare gözlem kurulu tarafından koşullu salıvermenin uygun olduğuna dair karar alındı.
  • Adalet Bakanlığı, Ogün Samast’ın tahliyesi sonrası gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

Son Dakika! Adalet Bakanlığı'ndan Hrant Dink'în katili Ogün Samast açıklaması! Neden tahliye edildi? - Resim : 3

‘YASİN HAYAL  VE ERHAN TUNCEL CEZALARINI ÇEKİYOR’

Hrant Dink‘in 19 Ocak 2007 tarihinde öldürülmesinin ardından yapılan yargılamalar sonucunda; Yasin Hayal ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 14 yıl 22 ay 75 gün hapis cezasına hükümlü olup, koşullu salıverilme tarihi 25 Temmuz 2047’dir. Yine aynı suçtan diğer hükümlü Erhan Tuncel ise toplam 96 yıl hapis cezasına hükümlü olup, koşullu salıverilme tarihi 26 Temmuz 2040’tır. Adı geçen 2 hükümlünün halen cezalarının infazına devam edilmektedir. Ogün Samast hakkında ise İstanbul 2’inci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonucunda, tasarlayarak kasten öldürme suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, yaşının küçük olması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 31’inci maddesi uyarınca 18 yıl olan hapis cezasının alt haddinden uzaklaşılarak 21 yıl 6 ay olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte failin, yasak silah taşımaktan aldığı 1 yıl 4 ay hapis cezasının içtiması ile 22 yıl 10 ay hapis cezası kesinleşmiştir. Hükümlünün; cezası infaz edilmekteyken cezaevinde işlemiş olduğu suçlardan dolayı 2 yıl 36 ay 43 gün hapis cezası daha almış olması nedeniyle neticeten 24 yıl 46 ay 43 gün hapis cezasının infazı tutukluluk tarihi olan 24 Ocak 2007’den itibaren başlamıştır. Adı geçen hükümlü hakkında 19 Ocak 2023 ve 13 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılan değerlendirmelerde koşullu salıverilmesine uygun olmadığına karar verilmiş, şartlı tahliyesi 15 Kasım 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte 2015 yılından itibaren hükümlünün 5 kez açık ceza infaz kurumuna ayrılma talebi, 2 kez de denetimli serbestlik talebi uygun görülmemiştir. Bu kapsamda, 7456 sayılı Kanun ile yapılan infaza ilişkin düzenlemelerden istifade etmesi söz konusu değildir. 5275 sayılı Kanun’un genel hükümlerine göre cezası infaz edilmiştir.