Çarşamba, Ekim 4, 2023

Sıfır araç satışında yeni dönem! Sıfır Otomobil stokçuluğu bitiyor!

Otomotiv sektöründeki fiyatlarda yeni dönemi merakla bekleyen vatandaşlar için Ticaret Bakanlığı çalışmalara başladı. İlaçlarda uygulanan barkodlara benzer bir sistem getirilerek sıfır araçlarda üretimden satışa kadar tüm aşamalar kontrol altında tutularak stokçuluğun önüne geçilmesi planlanıyor.

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 1

Araçlardaki fiyat artışlarının ardından vatandaşlar otomotiv sektöründe yapılacak yeni düzenlemeyi bekliyordu.

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 2

Sektördeki fiyatların geri çekilmesi için yeni formüller üreten Ticaret Bakanlığı, sağlık ve ilaç sektöründe uygulanan ürün takip sistemi gibi elektronik bir uygulama yapacak.

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 3

Milliyet’te yer alan habrer göre İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, “Ticaret Bakanlığı’mız otomotiv piyasasındaki suni fiyatların önüne geçilmesi, iş işleyişindeki haksız uygulamaların engellenmesi ve sıfır otomobile erişimi kolaylaştırmak adına 6+6 yönetmeliğinin kapsamını genişleterek piyasa adına oldukça yararlı adımlar attı.” ifadelerini kullandı.

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 4

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Sıfır otomobillere takılacak çip ile araçların üretim, sevkiyat, satış, teslimat gibi süreçleri takip edileceği açıklandı.

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 5

Ertemel, sistemin işleyişini şu ifadelerle anlattı:

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 6

“Araçlara yerleştirilecek çip ile aracın üretiminden son tüketiciye satış ve sonrası süreçlerine kadar tüm aşamalar kaydedilecek. Böylelikle araçların gerek distribütör gerekse bayilerde ne kadar süreyle kaldığı takip edilerek, stokçuluk faaliyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

614

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 7

Bu uygulama ile olağan dışı beklemelerin tespiti sağlanıp, fiyatlar konusunda oldukça olumsuz etkisi olan ve kamuoyunda da sıkça gündem olan stokçuluk faaliyetlerinin önüne geçilmesinde etkili olacağı kanaatindeyiz.

714

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 8

Birebir irtibat noktasında ek ücretler talep edilmesi gibi bazı sorunlar olsa da genel tabloda fiyat artışlarının engellediğini söyleyebiliriz.

814

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 9

Ürün takip sistemi stokçulukla gelen fiyat artışlarına olumlu etki edeceği gibi, diğer yandan gerçek tüketicinin otomobile erişiminde kolaylık sağlayacaktır”

914

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 10

1014

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 11

1114

Sıfır araç satışlarında yeni dönem! - Resim: 12
İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR