Cumartesi, Eylül 23, 2023

Şap salgını büyüyor! İki ilde 363 köy karantinada

Zonguldak’ta 7 köyde büyükbaş hayvanları etkileyen şap hastalığı görüldü. 3 ilçe ve bazıları kent merkezinde olan 136 köy karantina altına alınırken, bölgede hayvan hareketliliği yasaklandı. Öte yandan Ardahan’da da şap hastalığı nedeniyle il genelinde 277 köy ve tüm mahalleler karantina altına alındı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, alınan tedbirlere uymayanlar hakkında idari işlem yapılacağı bildirildi.

Şap salgını büyüyor! İki ilde 363 köy karantinada

Zonguldak’ta Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ihbarlar sonrası Ereğli, Devrek ve Gökçebey ilçelerindeki 7 köyde şap hastalığı tespit etti. İncelemede, bölgede görülen hastalığı Afrika’dan gelen ‘SAT-2 serotipi’ olduğu belirlendi. Zonguldak merkeze bağlı bazı köyler, Ereğli ilçesinin tüm köyleri, Devrek ve Gökçebey’deki bazı köylerde karantina başlatıldı. Karantinadaki 136 köyde, hayvan giriş-çıkışı yasaklandı; ekipler aşılama çalışmaları için hareket geçti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün görevlendirdiği veteriner hekimler de köy köy gezip, hayvan sahiplerine uyarılarda bulundu. Hayvanların doğaya salınmasının yasak olduğunu belirten veterinerler, yeni doğan buzağıları da küpeleyip, aşıladı. Bölgede çalışmalar sürerken, karantina sayısının artmasından endişe ediliyor.

ARDAHAN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Ardahan Valiliği, çok hızlı bir şekilde yayılma özelliği gösteren şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması amacıyla, il genelinde tüm köyler ve mahallelerin karantinaya alındığını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İlimizde de görülen ve çok hızlı bir şekilde yayılma özelliği gösteren şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması amacıyla il genelindeki tüm köyler ve mahallelerimiz karantinaya alınmıştır. Şap hastalığının aktif olarak devam ettiği yerlerde kordon, karantina, eğitim, tecrit ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasına, karantinaya alınan mihraklarda karantina tedbirlerine uyulup uyulmadığının kontrolünün sağlanmasına ve İl genelinde kontrolsüz hayvan hareketlerinin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetlerince denetim ve kontrol faaliyetlerinin artırılmasına, il genelindeki tüm hayvan pazar yerlerinin karantina süresince kapatılmasına, alınan tedbirlere aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari işlemlerin uygulanmasına karar verilmiştir.

İLGİLİ HABERLER

ÇOK OKUNANLAR