Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlımıza dikkat edelim… Tat ve koku kaybına ve boğaz ağrısına dikkat!

Eris varyantıyla tekrar gündeme

Eris varyantıyla tekrar gündeme gelen, vaka sayılarında artış görülen koronavirüsün son seyri ile ilgili açıklama ABD’li doktorlardan geldi. Virüsün ancak testle tespit edilebildiğini belirten Dr. Erick Eiting, “Alerji mi yoksa grip mi, ayırt etmek çok zor” dedi.

Tat ve koku kaybına ve boğaz ağrısına dikkat!

Milyonların ölümüne neden olan koronavirüs salgınının son durumuna ilişkin açıklamalar ABD’li doktorlardan geldi. New York’ta vaka sayılarının çok arttığına dikkat çeken doktorlar, belirtiler konusunda da uyarılarda bulundu. New York Post’a konuşan Mount Sinail Downtown Hastanesi’nden Dr. Erick Eiting, “Neredeyse gördüğüm her hastada belirtiler çok hafif. Kovid-19 hafiflemiş zira bunun alerji mi olduğu yoksa grip mi olduğunu ayırt etmek çok zor” dedi. Eiting, net sonucun Kovid-19 testi ile çıktığını da vurguladı.

BURUN AKINTISI, HAPŞIRMA VE BOĞAZ AĞRISI…

Dr. Eiting, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısının Kovid’in öne çıkan belirtileri olduğuna dikkat çekti. İngiltere’de de kısa bir süre önce yapılan araştırmada, boğaz ağrısının en belirgin semptom olduğu belirtilmişti.

ÜST SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIKLARI ÖNE ÇIKIYOR

Case Western Üniversitesi’nden Dr. Grace McComsey de, “Tat alma ve koku kaybı hastaların yüzde 10’u ile yüzde 20’sini etkiliyor. Pandeminin başında bu oran yüzde 60-70 seviyelerindeydi” dedi. McComsey de, boğaz ağrısının öne çıktığına vurgu yaptı.

İki doktor da Kovid’in geçen yıla kıyasla daha hafif geçtiğine vurgu yaptı. California’da görev alan Dr. Michael Daignault da, “Temmuz ayından beri hastalanan gençlerde üst solunum yolu rahatsızlıkları öne çıkıyor” dedi. Boston’dan doktor Dan Barouch da, “Genel olarak Kovid-19 daha hafif geçiyor. Bu, virüs daha güçsüz olduğu için değil, bağışıklık sistemimiz daha kuvvetli olduğu ve aşılar işe yaradığı için” dedi.