Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! Uyuz vakalarında artış var mı?

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Refah Sınır Kapısı ve El Ariş Havalimanında toplam 20 sahra hastanesi kurmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. Bakan Koca ayrıca, son zamanlarda gündemde olan uyuz vakalarına yönelik de açıklama yaptı. Koca, uyuz vakalarında bir artış olup olmadığını da belirtti. İşte detaylar…

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Uyuz vakalarında artış var mı?

Son Dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hem Refah Sınır Kapısı’na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı’nda 20 sahra hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bunlarla ilgili Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içindeyiz. Güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini bekliyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Uyuz vakalarında artış var mı? - Resim : 1

Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Filistin için Sahra Hastanesi kurulacak mı?” sorusu üzerine Koca, şunları ifade etti:

"Gazze için bir gemi hastanemiz hazır bekliyor. 40'a yakın ambulans planladık ve göreve hazırlar. 8 Koca Yusuf uçakla kuvözler, ventilatörler, küçüklü büyüklü çok sayıda jeneratör gönderdik. İki genel müdür arkadaşımızla birlikte 20 kişilik sağlık ekibimiz halen orada. Hem Refah Sınır Kapısı'na yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı'nda 20 sahra hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bunlarla ilgili Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içindeyiz. Güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini bekliyoruz. İzin verilmesi halinde derhal sağlık operasyonlarını başlatmaya hazır bekliyoruz."

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Uyuz vakalarında artış var mı? - Resim : 2

 “UYUZ VAKALARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLMADI”

“Uyuz vakaları ile ilgili görüşünüzü alabilir miyiz?” sorusunun yöneltildiği Bakan Koca, şunları kaydetti:

Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Uyuz vakalarında artış var mı? - Resim : 3
"Uyuz vakalarında endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2.03 iken bu yılın ilk dokuz ayında 2.17. Yani geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşmiş. Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz."
Sağlık Bakanı Koca duyurdu! Uyuz vakalarında artış var mı? - Resim : 4